Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 268, komentářů celkem: 429603, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 450 návštěvník(ů)
a 4 uživatel(ů) online:

magdalena07
ivanp
rosmano
Mikim

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116507959
přístupů od 17. 10. 2001

Mladým: Konec manželství v Čechách?
Vloženo Středa, 11. červen 2003 @ 16:59:47 CEST Vložil: Tomas

Partnerství poslal Bobby

Konec manželství v Čechách? Nevěsta se zamotala do vlečky, svědek zapomněl snubní prstýnky a předčasně opilého tatínka v tichosti odvezli do postele... Variací na tuto oblíbenou humoresku budeme asi slýchat stále méně, protože svatba přestává být nedělitelnou součástí našich životů.

Manželství totiž v dnešní době ztrácí svůj význam a mnohdy i smysl. K čemu ho vlastně potřebujeme? ; Svérázný homosexuál Gareth si jasný názor na vznik manželství vytvořil na jedné ze Čtyř svateb (a jednoho pohřbu). Podle něj je sňatek způsobem, jak ukončit trapnou pauzu v konverzaci dvou lidí, kteří spolu chodí. České zákony tak skeptické nejsou a od sňatku očekávají vytvoření „trvalého společenství muže a ženy, jehož hlavním účelem je založení rodiny a řádná výchova dětí.“ Jenomže s naplňováním této právní formulky to nevypadá růžově. Iluzi o trvalosti manželského svazku vyvracejí statistiky rozvodovosti, se zakládáním rodin nekorespondují čísla porodnosti a řádnou výchovu dětí zpochybňují zprávy o kriminalitě mladistvých. Naše babičky kroutí hlavou a vzdychají: „Tohle nebejvalo!“

A mají pravdu. Naštěstí. Jen si představte osud manželky před nějakým stoletím: jeden potomek střídá druhého a ona ve věku nejvýše pětatřiceti let umírá. Kde tedy vzít čas na rozvrat manželství?

A to nemluvíme o samotném účelu tehdejšího svazku. Kterou příčku na žebříčku důvodů asi zastávaly vzájemné sympatie snoubenců? Svatba znamenala uzavření pro obě strany výhodné smlouvy, která zaručovala spojení majetku a zajištění následující generace. Po vášnivě zamilovaných snoubencích, překypujících iluzemi o budoucím soužití (což je přesně ten typ novomanželů, kteří si v každodenní šedi manželství natlučou jako první), ani stopy.

Zatímco dnes považujeme za neúnosná muka rozvodového řízení, kdy nám cizí lidé nakukují do špinavého prádla a rozhodují o tom, zda se s tím nesnesitelným chlapem můžeme rozejít, dříve bychom s myšlenkou na soukromí uspěli ještě méně. Například manželství starých Řeků bylo především velkým závazkem vůči obci, která od svazku očekávala potomstvo, a tak ženy věděly, že s tím nesnesitelným chlapem vydržet prostě musí. Spousta z nich to dokázala, i když se můžeme ptát, za jakou cenu. Dnes, kdy žijeme ve společnosti, která nás za rozpad manželství určitě neukamenuje, je zřejmé, že tento faktor sehrával při výdrži manželství podstatnou roli.

S nadsázkou řečeno, manželství to má dnes těžké, protože snoubenci to mají lehké. Mohou si partnera vybrat, a ne plnit rozkazy svých rodičů. Mohou říkat: „Miluji tě, a proto si tě beru,“ a ne naopak, jak tomu bylo dříve. Přesto nebo právě proto by měli být od začátku smířeni s faktem, že manželství nebude vzrušující adrenalinová jízda, ale spíš dlouhá řádka let prožitá s někým, kdo má podstatně víc chyb, než se na začátku zdálo.

Co je moje, je i tvoje

Dalším zásadním důvodem, proč manželství vychází z módy, jsou peníze. Zatímco dříve byly vydařené vdavky podstatnou a mnohdy jedinou zárukou finančního zajištění mladé dívky, dnes tomu může být paradoxně naopak. Ženy si na sebe dokážou samy vydělat, takže nepotřebují, aby je muž živil. Navíc svobodná matka-samoživitelka by v případě sňatku „prodělala“ na přídavcích od státu kolem sedmi tisíc korun měsíčně. Slušné, že? Není tedy divu, že mnohé páry se do manželství opravdu nehrnou a raději dávají přednost životu „na hromádce“. Jazýček vah však může na opačnou stranu vychýlit společné jmění manželů.

Od okamžiku, kdy si vyměníte první manželský polibek, se vše, čeho propříště nabudete, stane vašim společným jměním, které byste oba měli rukou nerozdílnou spravovat. Naproti tomu do společného vlastnictví nepatří majetek, který vám patřil ještě za svobodna, ani věci, které slouží výhradně jen jednomu z manželů, ať už k soukromému užívání nebo pro výkon jeho práce. V balíku společného jmění rovněž neskončí dědictví, dary či věci, které sice byly pořízeny až v průběhu manželství, ovšem za majetek ve výlučném vlastnictví jednoho z nich. Prodá-li tedy váš partner v rámci rozloučení se svobodou svou motorku a za utržené peníze koupí manželskou postel, spíte na ní jen z jeho benevolence. Bude-li vám chtít právně zajistit nárok na vaši půlku postele, nezbývá než sepsat předmanželskou či manželskou majetkovou smlouvu. Pravda, instituce manželských a předmanželských smluv je v našem právním řádu ještě nováčkem a většina z nás za jejím sepsáním hledá především způsob, jak zabránit tomu, abychom z případného rozvodu neodešli o žebrácké holi.

Jak ovšem náš praktický příklad ukazuje, smlouva může vaše majetkové vztahy ošetřit i opačným způsobem, než byste čekala: do společného jmění a společné správy zahrnout majetek, který by jinak náležel jen jednomu z partnerů. Předmanželská a manželská smlouva tedy není jenom pro penězolačné chamtivce, kteří ze společného jmění raději vyjmou, co se dá. V praxi se k jejímu sepsání uchylují zejména podnikatelé, kteří si tak zajistí, že závazky spojené s jejich podnikáním neohrozí zbytek rodiny. Samotná smlouva se sepisuje formou notářského zápisu a za její vyhotovení zaplatíte přibližně dva až čtyři tisíce korun.

Nicméně kvůli smlouvě o majetku ještě nemusíte chodit na radnici. Právnický dokument, stvrzující co komu ve vaší společné domácnosti patří, můžete uzavřít i bez prstýnků.

Manželské počty

Vstup do manželství se na vaší výplatní pásce nijak neprojeví. Váš zaměstnavatel vám kvůli prstýnku nepřidá ani neubere a ani ony pověstné „daně z impotence“, které vyšší sazbou stíhaly starší svobodné, už neexistují, takže jsme dnes všichni bez rozdílu rodinného statutu a věku trápeni stejnou měrou. Nově zavedené společné zdanění manželů je výhodné v okamžiku, kdy jeden z partnerů vydělává dramaticky víc než druhý. Pokud je například žena na mateřské a muž má manažerský plat, odevzdá státu znatelně méně než „normálně“ zdaněný kolega. Výhody manželského svazku nejspíš oceníte i ve chvíli, kdy přistoupíte k nějaké finanční operaci. Už pouhé vytvoření jednoho velkého účtu z vašich původních dvou malých účtíků s sebou logicky ponese neoddiskutovatelné výhody.

Další plus se objeví v okamžiku, kdy se jako manželé stanete žadateli o úvěr či hypotéku. Vaše finanční situace bude posuzována méně přísnějším okem, než jakého byste se dočkali coby svobodní jednotlivci. Příjem mladé rodiny, který finanční ústav shledá dostatečným k poskytnutí úvěru nebo hypotéky, totiž zdaleka nedosahuje dvojnásobku takto posuzovaného platu jednotlivce. Ovšem nezapomínejte na to, že v souladu s formulkou o společné správě vašeho jmění musí smlouvu o hypotečním úvěru podepsat oba manželé. Novou hypotékou tedy svého partnera nemůžete ani obejít, ani mile překvapit.

Vdát, či nevdat

Zdá se tedy, že manželství je opravdu jen časově a finančně náročná zbytečnost. Proč tedy nezapomenout na prstýnky, šaty s vlečkou a obíhání úřadů a nerozhodnout se pro „hromádku“? Institut „druh“ a „družka“ sice zákon o rodině nijak neupravuje, na problematiku rodičovství však tato skutečnost žádný negativní vliv nemá, protože platná právní úprava nečiní žádného rozdílu mezi dětmi narozenými v manželském a nemanželském svazku. Také práva a povinnosti rodičů zůstávají nedotčeny.

S majetkovými poměry to už ale vypadá podstatně jinak. Ačkoli se druh s družkou mohou stát podílovými spoluvlastníky určitého majetku, žádné společné jmění, které automaticky vzniká sňatkem manželů, ve vztahu na hromádce nefunguje. Velmi nepříjemným důsledkem takových pravidel hry se pak může stát bolestivá nespravedlnost v případě nenadálého úmrtí jednoho z partnerů. Bez řádně sepsané závěti má totiž při dědění na majetek přednostní nárok jeho potomek, rodiče, sourozenci, a pokud druh dosud nedotáhl svoje předchozí manželství k úspěšnému rozvodu, i bývalý manžel či manželka. Další znevýhodnění těchto „vdovců-nevdovců“ se projeví i ve vyšší sazbě dědické daně. Zatímco manžel bude jakožto přímý příbuzný od daně zcela osvobozen, druh zaplatí daň ve výši 1,5 až 5%. Je tedy patrné, že i život na psí knížku dokáže připravit nejednu životní peripetii.

Zdá se vám, že si máte vybírat ze dvou zel? Záleží ale jen na vás, jestli budou obě tyto možnosti špatné, nebo dobré. Pokud se máte opravdu rádi a chcete spolu jako v každé správné pohádce žít šťastně až do smrti, žádný papír s razítkem, úřednický šiml ani daňové úlevy to nezmění.

Sek sem sexem?

Manželský slib nezmění jenom vaše příjmení, občanku a majetkové poměry. Z mileneckého sexu navíc udělá sex manželský. Konflikt a rozpor zakuklený v tomto slovním spojení objevili i tvůrci vtipů. Asi jste už slyšela ten, že nejspolehlivějším antiafrodiziakem je svatební dort. Je to opravdu s manželství a sexem až tak zlé? MUDr. Luděk Daneš ze Sexuologického ústavu v Praze k tomu říká: „Vliv manželství na sex je závislý na povaze partnerů. Dobrodružnější typ, který často střídal partnery, může manželská jistota opravdu ubíjet. Takový člověk bude možná ve svých mimomanželských vztazích pokračovat, jenomže jeho samotného může toto chování stresovat. Začnou doléhat výčitky svědomí, které mohou vyústit až v problémy při samotném sexu. Manželství ovšem do sexuálního života přináší i velké výhody. Pocit jistoty, který se společným příjmením většinou přichází, kladně působí na kvalitu sexu. Pozitivní vliv manželství na sex pozorujeme zvláště u většiny žen a u neurotických jedinců, pro které potřeba jistoty sehrává významnou roli. Také onen očerňovaný manželský stereotyp může naopak vést k harmonizaci sexuálního života. Manželé si mohou sex naplánovat tak, aby vyhovoval oběma zúčastněným. I onen stresující pocit, který provází a ničí mnohé „nárazové“ milence, totiž že právě teď nesmím selhat, je pryč. Přednosti manželského sexu vzrůstají s věkem. Potřeba sexu pomalu klesá, až se ustálí na intervalech výhodných pro oba,“ dodává Daneš.

Jenomže hledání takové frekvence, která by vyhovovala oběma, se často podobá práci s lékárnickými vahami, a když se potkají dva jedinci s výrazně odlišným apetitem, jedná se o neřešitelný úkol. Takové peripetie nám ovšem v prvních týdnech nového vztahu přijdou na mysl jen zřídka. Žádné sebezapření, žádné kompromisy – oba zamilované žene hormonální pohonná směs, takže i ten nejtvrdší kus ledu začíná bublat. Avšak žádný zázrak netrvá věčně. Po roce či dvou nás už endorfinová sprcha přestane oblažovat a za chvíli se náš vztah podobá posezení u Suchánků. A teprve tehdy dochází na lámání chleba. Právě proto je důležité vyzkoušet si manželský život ještě před uzavřením manželství a zjistit svoje potřeby v každodenní obyčejnosti. Kromě toho se v průběhu života sexuální potřeba každého z nás mění, a tak se i z té nejvášnivější dvojice může stát párek nespokojených sexuálních solitérů. Existuje nějaký model, podle kterého se poměr sexuálního apetitu vyvíjí? „Sexuální rovnováha se může vychýlit v neprospěch partnera i partnerky,“ říká Daneš. „U ženy dochází k sexuálnímu ochladnutí většinou v souvislosti s narozením dítěte, u muže pak kolem padesátého roku života. Hovoříme o tzv. mužském přechodu. Zatímco ženu sex ještě baví, manžel raději popadne rybářský prut a odejde na ryby.“

Na úřadě, v kostele nebo v parku?

Ještě nedávno vás svatba v kostele stavěla téměř do role disidenta. Pro tehdejší stát takový sňatek neměl žádný význam, snad kromě důkazu vaší politické nespolehlivosti. Dnes je církevní sňatek s civilním „zrovnoprávněn“, takže pokud chápete manželství v souladu se zásadou „Co Bůh spojil, člověk nerozděluj!“ a jste pokřtěni, jedinou překážkou je pár formalit. Nejprve se musíte obrátit na matriku, která vám vydá osvědčení o splnění všech požadavků pro uzavření manželství. S ním zamiřte na farní úřad (pro zjednodušení hovoříme o římskokatolické církvi), kde si vás farář trochu „proklepne“ a seznámí vás s detaily obřadu. Takové setkání se bude asi šestkrát opakovat, proto na faru zajděte s dostatečným předstihem. Pokud je pokřtěn pouze jeden z partnerů, farář musí požádat o zvláštní výsadu biskupa své diecéze.

I k uzavření občanského sňatku bude zapotřebí trocha papírování. Snoubenci bez zkušeností z předchozích manželství vystačí s rodným listem a občanským průkazem. Je-li jeden ze snoubenců ovdovělý či rozvedený, musí takový stav doložit úmrtním listem nebo soudním rozhodnutím o rozvodu. Papírově vyzbrojeni se tedy vydejte na sňatkovou matriku, kde si přejete manželství uzavřít. Od ledna letošního roku se takto přímo můžete obrátit na kterékoli místo v republice, aniž byste předtím museli žádat matriční úřad v bydlišti jednoho ze snoubenců a platit zvláštní poplatek za svůj rozmar. Snoubenci z Břeclavi se tedy mohou bez jakýchkoli komplikací dát oddat třeba na radnici v Aši.

Na matričním úřadě vám bude předložen „dotazník k uzavření manželství“, který zde podáte a předložíte příslušné doklady. Jste-li příznivci výstřelků a za jediné možné místo pro své „ano“ považujete městský park či dno Slapské přehrady, vaše situace se přece jen trošku zkomplikuje. Ze všeho nejdříve totiž musíte matriční úřad přesvědčit o tom, že právě přehradní nádrž je vhodným místem pro vykonání obřadu. Uspějete-li se svými argumenty, počítejte s určitým správním poplatkem a náklady na potápěčskou výstroj pro člena obecního zastupitelstva.

BM


"Konec manželství v Čechách?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 2 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Konec manželství v Čechách? (Skóre: 1)
Vložil: Svizel v Středa, 11. červen 2003 @ 07:24:58 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Stejně by se dalo napsat, má cenu v dnešní době věřit v Krista, nebo má cenu být v dnešní době poctivý a nekrást a nebo má cenu poslouchat rodiče? Po dlouhém rozboru by se dalo konstatovat, ten i ten postoj má své výhody a nevýhody. V dnešní době by se nic tradičního nemělo brát tak doslova.
Můžu-li napsat svůj komentář, tak si myslím a taky tomu věřím, že počátek moudrosti je bázeň před Hospodinem. Pokud je v Desateru nezesmilníš, nepokradeš, budeš ctít otce svého... a my si řekneme, že tak to zní sice pěkně, ale doba jej jiná, potom se chováme jako hlupáci. Článek je pěkný a vystihuje jak se na manžekství dívá dnešní svět. Na mě manželství posané v tomto článku působí jako zbytečná instituce a ať v ní jsme nebo nejsme dá se pomocí vhodných smluv zajistit cokoli. Jenom je třeba být prozíravý, moudrý, laskavý a na samotném papíru nezáleží.
Vidím to i trochu jinak, na papíru nezáleží, ale na slibu ano. Svatba není jenom papír, ale taky slib, který říkáme před svědky a v tom slibu se zavazujeme žít jeden s druhým do konce života. Když někdo svá slova devalvuje a slib zruší, tak se v dnešní době přece nic neděje, dělá to každý. Když se s tím druhým už nesnesu, tak porušit slib je snadnější než hledat řešení. Souhlasím, že manželství je institucí spíše pro věřící, kteří ví kam mají jít, když je jim ouvej.
Možná by se to dalo napsat i tak, že manželství bez Boha nemá smysl. Stejně tak však i život na hromádce bez Boha nemá smysl a vůbec život bez Boha nemá smysl. Pokud někdo uzavře manželství udělá lépe, protože nevědomky potom v této věci nehřeší, i když život bez Boha je hřích sám o sobě.
Člověk který však necítí svou hříšnost a takové věci mu připadají přitažené za vlasy si může žít jak chce. Možná i jejich skutky jsou dobré a v mnohých kritériích žije život hodnotnější než křesťané. Mohou prožít nádherný život na hromádce nebo v maželství, obklopeni dobrými přátely, ale kdo ví jaký vezmou konec?



Re: Konec manželství v Čechách? (Skóre: 1)
Vložil: tomas15 (holytomas15@seznam.cz) v Pátek, 26. září 2003 @ 13:14:32 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Doporucuju k tematu clanek Tomase Katrnaka v Nove Pritomnosti:::

http://www.pritomnost.cz/index.php?clanek=2362




Stránka vygenerována za: 0.24 sekundy