Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Taťána.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 10, článků celkem: 16378, komentáře < 7 dní: 373, komentářů celkem: 411786, adminů: 60, uživatelů: 5158  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 106 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
112182659
přístupů od 17. 10. 2001

Život víry: Otázky se nekladou.
Vloženo Středa, 10. červenec 2019 @ 20:35:29 CEST Vložil: Tomas

Zamyšlení poslal leonet

To byl normální stav ve shromáždění, ve kterém jsem duchovně vyrůstal. V nejlepším případě svědčily o ignoranci a v nejhorším představovaly domnělý důkaz vzpoury. Každý, kdo nesouhlasil s vyučovanou teologii a názorem, byl nepřítelem nebo se minimálně stal cílem kritiky. Důležitá byla jistota. Jistota "našeho" vyučování.

Vzpomínám si, jak jsem v biblickém kurzu pro nováčky ve víře, položil otázku vyučujícímu. V listu Židům 10 kapitole jsou mimo jiné tyto verše:   Dosvědčuje nám to i Duch svatý, když říká: ‚Toto je smlouva, kterou s nimi uzavřu po oněch dnech, praví Pán; dám své zákony do jejich srdce a vepíšu jim je do mysli; na jejich hříchy a nepravosti už nikdy nevzpomenu.‘  
Tehdy sloužící a někteří další bratři vždy říkali: "jestli máš výčitky ve svém svědomí, obviňuje tě Duch svatý." Proto jsem se logicky zeptal, co je pravda, když Písmo říká, že Duch svatý na naše hříchy a nepravosti už nikdy nevzpomene, kdo nás to tedy vlastně obviňuje? Vždyť naše svědomí je očištěno, Žid. 10,22 přistupujme před Boha s opravdovým srdcem a v plné jistotě víry, se srdcem očištěným od zlého svědomí a s tělem obmytým čistou vodou. Dnes bych odpověděl, že nás v našem svědomí obviňuje Satan, ten pradávný žalobník bratří.  
Na svou otázku jsem tehdy a nikdy potom nedostal odpověď od lidí. Tehdy jsem se rozhodl, že tyto své otázky nebudu klást lidem, ale pouze Bohu. Výsostně se mi to vyplatilo. Bůh není pouze člověk a těm, co mu důvěřují a spoléhají pouze na něho, rád odpovídá. Sice ne vždy hned a často nesrozumitelně, ale vždy očekává, že mu budu důvěřovat v jeho načasování. Nesrozumitelnost mi vždy objasní v pravou chvíli.
Když jsem byl mladší, vystupoval jsem jako jedinec inteligentní a racionální. Tato poloha mi umožňovala ponechávat si myšlenky pro sebe a vyhýbat se složitostem skutečného života a opravdovým vztahům. Používal jsem tuto polohu jako obranný mechanismus a bezpečnostní stěnu a udržoval si od lidí odstup. Měl jsem za to, že se mi je podařilo oklamat. Ukázalo se ale, že jsem chytrý a kreativní, což posílilo moji nadřazenost a izolaci a vedlo k tomu, že jsem druhým svými slovy ubližoval. Snad byste si mě tehdy pro mou přesvědčivou argumentaci vážili, ale rádi byste mě neměli.
Předcházející odstavec o sobě napsal v úvodu své knížky Lži o Bohu, kterým věříme, W. P. Young. Cituji dál.
Byl jsem vychován podle západní evangelikální protestantské tradice. Nic takového jako ryzí dědictví neexistuje. Krásné a budující věci se proplétají s prvky ošklivými a škodlivými. Do srdce se vkrádají polopravdy, dokonce lži. Jako plíseň, která zasáhla umělecké dílo, se i tato vtíravá temnota musí pozorně odstranit, aby nepoškodila to, co je původní a tvůrčí. Tato kniha nepředkládá jistotu. Často se raději rozhodneme věřit lži, než abychom si nechali pravdou narušit bezpečí v podobě předsudků a pevností, jimiž se chráníme. Dialog nemá upevňovat dominanci a jistotu, ale respekt na základě vztahu. Nabízím následující kapitoly jako nápady a otázky k úvaze, s naději, že se dotknou našeho vnitřního zraku a my jasněji uvidíme Boží dobrotu, neúnavnou lásku a také to, kým v tom všezahrnujícím objetí jsme.


"Otázky se nekladou." | Přihlásit/Vytvořit účet | 111 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Otázky se nekladou. (Skóre: 1)
Vložil: Eleazar v Středa, 10. červenec 2019 @ 22:25:33 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Leone, okomontovl bych jednu pasáž, asi spíš ze svého pohledu...Nemyslím to zle. Spíš bych to nastínil z té lepší půlky.

Když jsem byl mladší, vystupoval jsem jako jedinec inteligentní a racionální. Tato poloha mi umožňovala ponechávat si myšlenky pro sebe a vyhýbat se složitostem skutečného života a opravdovým vztahům.


A většinou se mi to vyplatilo. :-) Není-liž pravda?

Používal jsem tuto polohu jako obranný mechanismus a bezpečnostní stěnu a udržoval si od lidí odstup.

A nestydím se dodat, že se mi to osvědčilo, a že to mohu směle doporučit. Strom se pozná po ovoci, a toto je prověřeno lety praxe.

Ukázalo se ale, že jsem chytrý a kreativní,

Je velice osvěžující potkat někoho, kdo si nehraje na typicky falešnou pokoru a dovede chlapsky přiznat, že je v něčem lepší než průměr.

což posílilo moji nadřazenost

Správně řečeno, posílit je možno jen to, co už existuje.

a izolaci

Vynikat = být do určité míry osamělý. Sorry jako.

jsem druhým svými slovy ubližoval

Je ubližovat a "ubližovat".
Příteli může připadnout úloha pokárat přítelovu pošetilost. (J.R.R. Tolkien)

Snad byste si mě tehdy pro mou přesvědčivou argumentaci vážili, ale rádi byste mě neměli.

Mnoha lidí si vážím a ještě více jsem se toho od nich naučil, ale nemohu říci, že bych jejich přítomnost zrovna miloval.
Lk 6,26 [cz.bibleserver.com] Běda, když vás budou všichni lidé chválit; vždyť stejně se chovali jejich otcové k falešným prorokům.Re: Otázky se nekladou. (Skóre: 1)
Vložil: Milka v Čtvrtek, 11. červenec 2019 @ 09:46:55 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)

Nabízím následující kapitoly jako nápady a otázky k úvaze

Citace z nabídky knih:
"Paul nás povzbudzuje, aby sme prehodnotili svoje presvedčenie, ktoré považujeme za pravdivé, a zvážili, či v niektorých prípadoch nemôže ísť o lož, napríklad:

Boh nie je dobrý
Boh žehná moje názory
Boh je zo mňa sklamaný
Boh stvoril (moje) náboženstvo
Boh ma opustil v mojom utrpení
Boh je sám...."

Nevím, jak ostatní, ale já těmto nesmyslům nevěřím. 

Re: Otázky se nekladou. (Skóre: 1)
Vložil: oko v Čtvrtek, 11. červenec 2019 @ 12:50:00 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
..."Tehdy sloužící a někteří další bratři vždy říkali: "jestli máš výčitky ve svém svědomí, obviňuje tě Duch svatý." Proto jsem se logicky zeptal, co je pravda, když Písmo říká, že Duch svatý na naše hříchy a nepravosti už nikdy nevzpomene, kdo nás to tedy vlastně obviňuje? Vždyť naše svědomí je očištěno, Žid. 10,22 přistupujme před Boha s opravdovým srdcem a v plné jistotě víry, se srdcem očištěným od zlého svědomí a s tělem obmytým čistou vodou. Dnes bych odpověděl, že nás v našem svědomí obviňuje Satan, ten pradávný žalobník bratří. "...
Pokusil bych se na to podívat z katolického pohledu:

Svědomí je u člověka věci značně proměnlivou - těžký hříšník má své svědomí léty tak otupené, že když koná zlo, vždy mu to jeho svědomí nějak omluví. Jen zřídka kdy ho něco trápí. Říkáme o něm, že je prostě "splachovací". Má tvrdé, kamenné srdce.


Na druhé straně člověk, který dlouhodobě usiluje žít s Bohem jako spravedlivý, může mít svědomí mimořádně citlivé vůči i tomu nepatrnému zlu. Satan v takovém případě s tím nemá opravdu co dělat.
Svědomí se dá trvalým životem s Bohem postupně vychovat - duch svatý člověku postupně odkrývá i ty hříchy, které si dříve jako hříchy ani neuvědomoval.

Zvláště na poli asertivity vůči bližním míváme veliké nedostatky - nezaregistrujeme příležitost k dobru - a nevyužijeme ji. Tím ovšem také hřešíme .Re: Otázky se nekladou. (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Úterý, 16. červenec 2019 @ 07:44:28 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
Vzpomínám si, jak jsem v biblickém kurzu pro nováčky ve víře, položil otázku vyučujícímu. ... Na svou otázku jsem tehdy a nikdy potom nedostal odpověď od lidí. Tehdy jsem se rozhodl, že tyto své otázky nebudu klást lidem, ale pouze Bohu. 

  Ahoj Leonete.

  Otázky se nekladou. Pro některé lidi mohou být otázky na to, co učí, píší, mluví, "útok". Nikdy se tak nejspíše nedozvíme, pro koho je velice lákavé vyznávat doktrínu "Jednou spasen - navždy spasen", tedy přijmout Krista - a pak si dělat co chci!!!

  Ale pro někoho to asi lákavé bude. Pak to musí mít v životě dost těžké.


  Na to, jak moc cituješ cizí texty o tom, že otázky je potřeba dávat přímo Bohu, tak moc cituješ cizí texty, místo abys psal vlastní zkušenost. 

  Je v tom nějaký záměr? Je to proto, že ta cizí zkušenost ti nějak změnila pohled na svět? Nebo cizí texty lépe vyjadřují, co žiješ ty sám? Nebo jsi jen trochu pohodlnější psát sám za sebe? ;-)


Často se raději rozhodneme věřit lži, než abychom si nechali pravdou narušit bezpečí v podobě předsudků a pevností, jimiž se chráníme. 

  Pokud to tak opravdu má autor textu - či někdo jiný, tak má ještě mnohem, mnohem větší problém, než jen to, že se často rozhodne pevně věřit lži. A jeho problém nevyřeší to, že bude řešit ty jednotlivé lži, kterým věří. 

  Potřebuje od základu změnit přístup k životu, k pravdivosti, k upřímnosti.


  Rád bych se tě v téhle souvislosti zeptal na trochu jinou věc: Na vylití Ducha svatého. Jestli jsem tě dobře pochopil, tak si myslíš, že když Joel říká [obohu.cz]: "Potom se stane, že vyleji svého Ducha na každé tělo.", tak že toto už se stalo a že tedy byl Duch svatý vylit na každé tělo, na každého člověka. Je to tak?

  Pokud ano, tak mám otázku: Pozná se nějak prakticky na těch lidech, že byl Duch svatý vylit na každého člověka? Změnilo se tím vylítím Ducha prakticky, reálně něco u těch lidí?

  ToníkStránka vygenerována za: 0.65 sekundy