Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 234, komentářů celkem: 429550, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 440 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

ivanp

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116469727
přístupů od 17. 10. 2001

Historie: Palestina, kde se vzalo její označení?
Vloženo Pátek, 11. červen 2021 @ 02:29:40 CEST Vložil: Tomas

Zajímavosti poslal karels

Název Palestina poprvé použil pro jednu část Sýrie Hérodotos v pátém století před n.l. Římané tuto provincii pojmenovali Judaea podle názvu jižní části dnešního Izraele (a hlavního židovského kmene). Konečně po potlačení druhé židovské války roku 135 n. l. nahradili Římané název Judaea starým jménem Palaestina, aby dali najevo, že toto území už nepokládají za území Židů.


Když se Egypťanům v polovině sedmdesátých let 12. století př. n. l. podařilo zastavit útok »mořských národů«*, snažili se obnovit svůj vliv na asijské pevnině. Ramesse III. opevňoval města na přímořské cestě v Palestině a udržoval egyptské svatyně, v nichž byla uctívána nejen egyptská, nýbrž i kanaánská božstva. 

Egyptský král byl současně nucen souhlasit s tím, aby se na palestinském území usadily skupiny »mořských národů«, z nichž nejvýznačnější byli Pelištové (Filistíni). Po nich se dostalo zemi, která ležela mezi Sýrií a Egyptem, označení Palestina.

Biblické podání spojuje Pelišty se zemí Kaftor, názvem, který odpovídá akkadskému Keptara (= Kréta). Na několika místech jsou Pelištové uváděni v přímou souvislost s Kréťany (Ezech. 25,16; Sofon. 2,5) a část pobřeží, které obývali, je označováno jako krétské území (1. Sam. 30,14).


Brown-Driver-Briggs lexicon potvrzuje konstatování profesora Buriana a profesora Olivy o původu Pelištejců. Snad je každému jasné, že dnešní Palestinci s těmi biblickými nemají nic společného. Ještě jedna zajímavost stojí za zmínku, v samotném jménu Kréťanů (Keretejců v Bibli) כרתים [Krétím] je (snad) narážka na hebrejský kořen √כרת [krt], s významem vytnout, odetnout, vyplenit** atd. /lid, který je vyťat, vytržen ze své domoviny, nebo který sám plení – oba významy odpovídají/

Archeologický výzkum v místech osídlených Pelisty potvrdil, že tito představitelé »mořských národů« byli před příchodem do Kanaánu ve styku s egejskou civilizací. Keramika Pelištů se velmi podobá stylu pozdně mykénských váz, který se rozvíjel zejména na Rhodu a na Kypru, tedy v těsném sousedství maloasijského pobřeží. Podle svědectví řeckého historika Xantha ze Sard, jenž psal o dějinách Lýdie v 5. stol. př. n. l., byli prý Pelištové lýdského původu.

S tímto tvrzením je možno uvést v souvislost, že biblický výraz „seráním“ סרנים pro panovníka pelištských měst odpovídá patrně známému řeckému termínu „tyrannos“ τυραννος, který je maloasijského, nejspíše lýdského původu (τυραννος = סרנים). Zachovaná osobní jména Pelištů ukazují rovněž na jazykovou oblast západní či jihozápadní Malé Asie a mají blízko k lúvijštině***.

Vpád »mořských národů« a s ním spojené migrace se výrazně projevily nejen v Palestině, nýbrž i v Sýrii, a to jak v etnickém složení obyvatelstva, tak i v mocensko-politické sféře.


---------------------------------------------
* »Mořské národy« je souhrnný název pro národy neznámého původu, které v průběhu 2. tisíciletí př. n. l. útočily na bohaté starověké civilizace nacházející se na březích Středozemního moře, jako byla egyptská, mykénská, chetitská a další. Některé z těchto kultur se jim povedlo vyvrátit.

** Hebrejský kořen √כרת má dle Pípala ve slovesné třídě qal význam odříznout, uříznout, utít, utnout, stít, rozetnout, zpodtínat, krájet, sekat, vyhladit, kácet, skácet, useknout, obřezat; ve spojení se smlouvou ברית má takové spojení význam uzavřít, dojednat, smluvit smlouvu.

*** Luvijština je dávno zaniklý indoevropský jazyk (spadá do anatolské skupiny jazyků), který byl příbuzný chetitštině. Luvijština je dnes označovaná také jinak jako hieroglyfická luvijština.

Čerpám z knihy: BURIAN, Jan a OLIVA, Pavel. Civilizace starověkého Středomoří. Vydání 1. Praha: Svoboda, 1984. (fotka v perexu článku je bojující Ramsses III. s mořskými národy)

"Palestina, kde se vzalo její označení?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 17 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Palestina, kde se vzalo její označení? (Skóre: 1)
Vložil: oko v Pátek, 11. červen 2021 @ 08:09:35 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
..."Římané tuto provincii pojmenovali Judaea podle názvu jižní části dnešního Izraele ..."...



Maličko tě, Karle , poopravím:  Západní břeh Jordánu se jmenoval "Judea"  a "Samaří " už moc dávno před Římany.

Judea o více než tisíciletí dříve (Když Judejci obsadili tuto Hospodinem Zaslíbenou zemi),
Samaří o pět set let dříve - po zajetí Babylonském.


Název "Palestina" je odvozen od národa  "Palestinců" (Filištínů, Pelištejců), kteří byli v době soudců a prvních židovských králů jejich úhlavními nepřáteli. Pocházeli pravděpodobně opravdu z Kréty.
Však v době , kdy Římané takto pojmenovali tuto zemi, byli však už dávno vyhynulým národem. Neexistovali!

Územní nároky na tuto zemi se strany Arabů nemají žádné historické opodstatnění. Nikdy neexistoval žádný Arabský státní útvar "Palestina", žádný palestinský vladař, žádný palestinský jazyk, žádný palestinský národ.  Jejich nároky jsou nároky národa nomádů, kteří obsadili zpustošenou zemi po násilném vyhnání Židů a nějaký čas si ji okupovali.





Re: Palestina, kde se vzalo její označení? (Skóre: 1)
Vložil: Akuzativ v Pátek, 11. červen 2021 @ 09:21:36 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pěkné zamyšlení a vysvětlení



Re: Palestina, kde se vzalo její označení? (Skóre: 1)
Vložil: martino v Neděle, 13. červen 2021 @ 14:36:11 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Mě nejde do hlavy proč karels sem také někdy nevloží své názorové příspěvky ohledně NZ. Protože má o tom nejen ponětí, ale i odborné vzdělání.  Např. ohledně Eucharistie, svátosti smíření atd. Zdejší protestanty a sektáře jak je vidět zatím na jeho názory nereagují jak jsem očekával a možná diskuse na tato témata v nich zvedne zájem o zásadní věci. Proč jinak by Spasitel tyto svátosti vyžadoval jako podmínku spásy. Kdo jí mé Tělo a pije mou Krev má život věčný a já ho vzkřísím v den poslední. Kristus zde nemluví o žádné bohoslužebné simulaci, ale o reálném svém Těle a své Krvi. ON je přeci Bůh a Bůh přeci nepožaduje po člověku, aby pil víno a přikusoval chléb a říkal o tom, že tak činí jak Spasitel přikázal. Toto jsou témata, která mnozí nemají rádi, neboť vědí nebo aspoň tuší, že se pohybují ne již na tenkém ledě, ale na ledě, který pod nimi již praskl. Otázkou je, jak s touto situací nyní naloží. Proč to zde zvedám? Protože jednoho dne to přijde, kdy každý sám za sebe bude muset obhájit svoji víru a především pravost své víry a nikdo ze zde přítomných nebude moci říci, já nevěděl! Neříkám nikomu, že musí se tímto tématem zabývat, ale pokud chce být vnímán jako křesťan, tak se domnívám, že by rozhodně měl. 



Re: Palestina, kde se vzalo její označení? (Skóre: 1)
Vložil: luteran v Pondělí, 14. červen 2021 @ 08:31:13 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Poučné čtení! Díky.

Jen se ptám, jak to zapadá do rodopisu v Gen 10, podle kterého vzešli Pelištejci z Kaslůchanů, lidu/kmene zplozeného z Misrajima (Egypta)... Je to tak, že Misrajim přišel z Kaftóru/Kréty?



Stránka vygenerována za: 0.30 sekundy