Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 244, komentářů celkem: 429560, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 525 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

Ivanp
rosmano
Mikim

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116483356
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Výklad Bible
Vloženo Úterý, 15. srpen 2006 @ 05:24:26 CEST Vložil: Bolek

O Bibli poslal Olin

Hlavní principy výkladu Božího slova - nejen pro Gregoria, ale i pro ostatní:    1/ "Budu se tě ptát a ty mi budeš odpovídat."  Každé slovo v Bibli souvisí přímo s živým Bohem a Pánem Ježíšem Kristem. Nemá samostatný život. Bez něj je jen literou: buď paragrafem Zákona, anebo zajímavým historickým dokumentem.

2/ "Nebuďte jen posluchači, ale raději činiteli Slova." Měřítkem správnosti výkladu Božího slova je to, co jsme s ním udělali. Přináší-li Boží slovo v našich ústech to ovoce života a osvobození, které přinášelo v ústech Kristových, je náš výklad správný. Nevíme-li, jak správně nějaké slovo přinést do života a do skutků, nemůžeme ho vykládat buď vůbec, anebo jen tak omezeně a podmíněně, jak to slovo ve svém životě hledáme . 3/ "Abychom se navzájem povzbudili vírou, jak vaší, tak mou." Víra v Boží slovo přímo předpokládá, že toto Slovo je větší, než každé moje pochopení. Proto mě vždycky musí zajímat, jak vykládá konkrétní slovo ti blízcí bratři, jejichž život přináší ovoce Božího království. Všiměte si, že nebeský Otec není Otcem mým, ale naším. Je to takto přijatelné? Olin


"Výklad Bible" | Přihlásit/Vytvořit účet | 36 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Výklad Bible (Skóre: 1)
Vložil: Gregorios777 v Úterý, 15. srpen 2006 @ 09:23:29 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Milý Oline,

pro tebe však tvůj výrok, že "toto Slovo je větší
než každé moje pochopení" znamená to, že Boží Slovo natáhneš až do takových rozměrů, že ho
PŘESTOUPÍŠ a pak už to není Boží Slovo, ale
Olinovo Slovo.

Skutečný výklad Písma MUSÍ souhlasit jak s literou, tak s duchem Písma.

Ať se však podívám na jakýkoli tvůj "výklad"
jde většinou o OPAK toho, co skutečně stojí v Bibli.

A to není jen tvůj případ. Všichni ti, kdo takto zachází s Božím Slovem vlastně založili nové náboženství, s jakousi převrácenou nepsanou "satanskou biblí".
Je to podobné náboženství jako např. Islám.

Milý Oline - patříš mezi mnohé zakladatele nového náboženství - víš o tom?



Re: Výklad Bible (Skóre: 1)
Vložil: jdu v Úterý, 15. srpen 2006 @ 12:16:11 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Měřítkem správného výkladu Božího slova je zase Boží slovo, a ne to, co si s ním lidi sami udělají. A potvrzením správnosti života pro Boží děti je opět Boží slovo a odsouzením života hříšníků je také Boží slovo.



Re: Výklad Bible (Skóre: 1)
Vložil: aviaf v Úterý, 15. srpen 2006 @ 20:30:29 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.ucl.ac.uk/ssees/people/economics-and-business-staff-folder/tomas-cvrcek
Nejnasilnejsiho a nejdemagogictejsiho vykladu Boziho slova se samozrejme vzdy dopousteji ti, kteri se mylne domnivaji, ze zadneho vykladu neni potreba - ze staci jen cist Bibli jak "to lezi a bezi".

Pritom i obycejny preklad uz je vykladem (mohu dokumentovat na konkretech, je-li zajem) a pri kazdem cteni dochazi v mysli ctenarove k takovemu ci onakemu vykladu. Fraze typu "meritkem vykladu Boziho slova je samo Bozi slovo" jsou samozrejme jako navod k rozlisovani zcela impotentni prave proto, ze neberou v uvahu, jak malo je clovek schopen pri cteni "vystoupit" z vlastni kultury a doby.

Pravdu ma tudiz Olin: stokrat se ptejme, o svem vykladu pochybujme, cizi posuzujme podle ovoce.



Re: Výklad Bible (Skóre: 1)
Vložil: Pastýř v Úterý, 15. srpen 2006 @ 23:14:58 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jako bych slyšel liberální teology Schleiermachera nebo Harnacka. Má to ovšem jeden háček: člověk se při snaze o takto pojatou hermeneutiku pouští do subjektivismu. To, co jednoho osvobodí, může druhý prožít jako svázání. Například žena může cítit břemeno za svojí rodinu a může pro ni být vysvobozením, že zodpovědnost má nést především její muž. Jiná žena naopak bude toužit svoji rodinu směřovat a verše o hlavě jako muži se jí budou zdát svazující. Znamená to, že v druhém případě půjde o mrtvou literu, když dotyčná nepocítí na základě stejných veršů „vysvobození“?

Je samozřejmě možná i existenciální, například Brunnerova nebo Tillichova interpretace. Například teprve Písmo oživené Duchem, jdoucí na hlubinu, se - podle nich - stává Božím slovem. Jinak jde opět o rigidní příkaz bez obnovující a pověcující moci. Tyto interpretace však nemají velkou rozlišovací schopnost a nepočítají příliš s převráceností člověka, jehož přirozenost může biblický apel nelibě nést.

Příkladem subjektivismu může být i například Jiří Krupa. Kniha, kde figurují „vymodelovaní“ duchové zemřelých, k němu mluví, dotýká se ho, prožívá při ní pocit Boží přítomnosti a to je pro něho dostatečným důkazem, že tato teologie je správná. Vymodelovaný apoštol Pavel mu ústy proroka řekne, že epištoly nejsou tak důležité jako přímá Kristova řeč v evangeliích (typicky liberální výklad) a on tomu věří. Výklady, které se striktně drží Bible jsou pro něho „úzkoprsé“. Toto je naprosto typický příklad liberální teologie, i když by se jmenovaný zřejmě sám do této kategorie formálně nezařadil.

Stoupencům těchto definic ovšem k rozsouzení nezbyde víc, než subjektivní pocit nebo prožitek.

Já osobně proto raději vskutku volím exegetický přístup, kdy se Písmo vykládá Písmem, přičemž do daných souvislostí uvádí Duch svatý. Potvrzení hledám napříč historickou ortdoxií neboť církev je sloup a opora pravdy a nevěřím, že až v 19. století povstali ti správní exegeti, kteří setřásli „nesprávné“ a staleté výklady ohledně stvoření, prvotního hříchu, potopě nebo pravdivosti biblických příběhů.

Tam, kde se rezignuje na verbální inspiraci, se dostává ke slovu privilegovaný člověk, který jediný správně Písmo vykládá, stává se povolaným a nenahraditelným klerikem a z této funkce si obvykle osobuje i vyšší míru zjevení. Principům „Sola Scriptura“ je však tento koncept velmi vzdálen.

Pastýř



Re: Výklad Bible (Skóre: 1)
Vložil: Seraphim v Středa, 16. srpen 2006 @ 01:10:16 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://cs.gloria.tv/?user=416
Aviafovi jsi velmi dobře odpověděl, Pastýři. Díky.
Co se týče výkladu Bible doplňuji, že platí: "Blahoslavení čistého srdce, oni Boha viděti budou." To znamená vidět Boha i v Bibli. Nečistý srdcem neporozumí textu i když zná originální jazyky a je docentem či profesorem na teologické fakultě.
Bible je inspirována Bohem Duchem svatým, Duch svatý je svatý, a proto opouští ta srdce, která ho opustila, když zhrubla a zamilovala si více zem než Boha. Král David, když těžce zhřešil srdceryvně volal: "Ducha svého svatého, Bože, neodnímej ode mě". Oprávněně se bál. Několik let předtím na vlastní oči viděl, jaké to bylo, když Duch svatý opustil pomazaného krále Saula. Bůh se s námi nebude mazlit, když milujeme nejvíce sami sebe. On žárlí, neboť více než sebe máme milovat Jeho - celým srdcem, ze vší mysli, duše a síly. Kdo to nedělá, vnitřně odpadává, byť by byl zpočátku pomazaným sebevíc. Duch nečistého zla, který se od něj odstěhoval, se k němu logicky vrátí s posilou 7 dalších. Navenek to není zdánlivě někdy poznat - pokud dotyčný dále zůstává v místní církvi. V jeho srdci však může nastat takové peklo, jako bylo v srdci starozákonního krále Saula.
Mgr. Libor Halík PhD., duchovní Pravoslavné církve



Re: Výklad Bible (Skóre: 1)
Vložil: Seraphim v Středa, 16. srpen 2006 @ 01:26:19 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://cs.gloria.tv/?user=416
Gregorii777 a Olinovi chci říci toto.
Pro mě Ti věřící lidé, kteří (v době místního či globálního úpadku víry v Hospodina) odešli na rok či více let pryč od společenství-shromáždění místní církve, jsou hodni úcty. V literatuře se jim říká "pouštní otcové". Kromě nich do stejné kategorie patří i Eliáš, Jan Křtitel, apoštol Pavel. Pavel, po setkání s Kristem u Damašku, si potřeboval v klidu o samotě vyčistit hlavu od nesmyslů nejrůznějších tehdejších teologických směrů a škol. Až se z nich vysvobodil, mohl začít veřejně teologicko-misijně pracovat.

Zdraví
Libor, duchovní Pravoslavné církve



je to přijatelné (Skóre: 1)
Vložil: jarda2005 (jvag@centrum.cz) v Středa, 16. srpen 2006 @ 09:49:16 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Shrnul jsi to dobře ... jen pro mnohé lidi moc nekonkrétně, protože se stále budou ptát "co máme dělat?" nebo ještě lépe "kde to je psáno?" případně "proč bych Tě měl poslouchat?" Inu kdo chce hledá způsoby,kdo nechce hledá důvody, že?

Těch skutků nás křesťanů na kterých by byl Kristus vidět je v ČR jako šafránu a ještě se budeme hádat, kdo má pravdu a pravdivěji vyznává Krista ...

Mnoho lidí rádo ztratí odpovědnost sama za sebe, ale zároveň rádi soudí jiné.

Díky

jarda




Stránka vygenerována za: 0.29 sekundy