Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Roland.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 7, článků celkem: 16681, komentáře < 7 dní: 421, komentářů celkem: 432205, adminů: 60, uživatelů: 5255  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 264 návštěvník(ů)
a 4 uživatel(ů) online:

cizinec
rosmano
Frantisek100
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
117964484
přístupů od 17. 10. 2001

Duchovní poradna: Členství ve sboru poskytuje duchovní ochranu?!
Vloženo Čtvrtek, 16. říjen 2008 @ 21:45:56 CEST Vložil: gojim

Dotazy čtenářů poslal Eliana

Mám před sebou přihlášku ke členství ve sboru XY.
V oddíle "Práva členů sboru" je mezi jiným i tento bod: "Členství poskytuje duchovní ochranu a bezpečí pod autoritou starších sboru."

Chtěla bych se zeptat, jestli by mi někdo, kdo se tím zabývá, mohl vysvětlit, čím může být toto "biblicky" podloženo nebo z jakého (čího) učení tohle pochází. Dost by mi to pomohlo, děkuji.


Podobná témata

Služba bližním

"Členství ve sboru poskytuje duchovní ochranu?!" | Přihlásit/Vytvořit účet | 115 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Členství ve sboru poskytuje duchovní ochranu?! (Skóre: 1)
Vložil: eleonora v Čtvrtek, 16. říjen 2008 @ 22:02:32 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Členství je známá a ohraná píseň, která se ještě ke všemu často opakuje a slouží jen k neustálému vyjadřování loajality. Stejně jako členství nespasí, tak naprosto stejně neposkytuje žádnou duchovní ochranu. Naopak členství v takovém společenství vystavuje člena kolektivní hlouposti, ve které pak člověk díky potvrzování celku dlouhodobě setrvává. Zajímalo by mě jaká autorita poskytuje duchovní ochranu vedoucím kteří razí takové nauky? Většinou se nad nimi již žádná autorita nenachází a když s nějakou laborují, po jednoduchém testu (že s na ně člověk obrátí s nějakým řešením), zjistí, že nemají žádnou kompetenci a že je to jen kamaráčoft.

Biblické je bipolární vedení, kde nemůže uzurpovat moc jedinec, nebo jedinec obklopený výkonným výborem.

Ahoj ElaRe: Členství ve sboru poskytuje duchovní ochranu?! (Skóre: 1)
Vložil: Eleazar v Čtvrtek, 16. říjen 2008 @ 22:15:11 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Eliano,
1-nenapíšu Ti biblický potvrzení tamtý věty, ale zapřemejšlej se mnou. Na světě se nachází spousta lidí, co po ňáký "duchovní ochraně" nesmírně toužej. Ty jich nejspíš znáš víc než já (vetšina Tvýho posledního sboru???). A aparát sboru XY prostě plní požadavky svobodnýho trhu ideí. Chceš duchovní ochranu? Ano máme, a něco zato budeme chtít. Zvlášť, když naprosto prázdý kecy nás nic nestojej.

2-Nemyslim si, že by tenhle sbor byl to pravý ořechový pro Tebe. Nepotřebuješ ani blbouny s hlavou v oblacích ani parchanty, co se snažej zneužívat "blbý wovečci". Ty chceš přece něco jinýho, ne?

3-Osobně Ti nedoporučuju si hned brát někde členskou přihlášku. Spíš bych tam nejdřív ňákou dobu chodil, seznamoval se s lidma a s prostředim a přihlášku si podal, až to bude z ňákýho důvodu aktuální......To trozhodně nehoří
eleazarRe: Členství ve sboru poskytuje duchovní ochranu?! (Skóre: 1)
Vložil: Willy v Čtvrtek, 16. říjen 2008 @ 22:36:39 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Milá Eliano,

myslím, že by ti ze všeho nejvíc pomohla Boží rada - a ta se hledá v modlitbě, ve společenství s Pánem. Na tvém místě bych si ani žádnou "přihlášku ke členství" nebral, poněvadž tudy cesta k tomu, co hledáš/hledáte, nevede. Obávám se totiž, že kdybys uvěřila tomu bodu, který zmiňuješ, dříve či později bys byla velmi velmi zklamaná.

A jedna moje rada: před tím, než se postavíš pod něčí autoritu, velmi pečlivě a důkladně zkoumej, je-li dotyčný člověk sám pod Kristovou autoritou, je-li Kristus skutečně jeho Hlava. Tož tak.

willyRe: Členství ve sboru poskytuje duchovní ochranu?! (Skóre: 1)
Vložil: Colin v Pátek, 17. říjen 2008 @ 02:46:58 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Milá Eliano, z jakého a čího učení to může pocházet, to nevím, jen cítím, že mi to zavání hypertrofovanou autoritou. To ovšem jen v případě, že se budu řídit čichem. Čich ale není nejlepší orgán pro rozsuzování učení, rozum by měl mít přednost. Tedy zkusme to s rozumem:

Kam patřil biblický Izraelita podle biblického svědectví? Byl někde "členem"? Jistě, Bible nám jasně dosvědčuje, že každý izraelita patřil do nějakého kmene, do jisté čeledi, vedené nějakým starším. Co to mělo za důsledky? Byl chráněn. 1/ před nebezpečím nepřátelského útoku, např. odvlečením do otroctví - však máme v Zákoně přesný popis vojenského pochodu Božího lidu -   2/ před hříchem a jeho následky, protože se předpokládalo, že každý zařazený Izraelita je vyučován Božímu slovu, takže ví, co má dělat a co nedělat, a dále ví, že je za něj ráno i večer přinášena ustavičná oběť, a když sám přinese oběť, má ji kdo obětovat. Kdo byl mimo toto všechno dobrodiní? Ten, kdo "nebyl členem", nebyl zařazen, byl v diaspoře jako Noemi. Kniha Rút nám dosvědčuje, že ani život mimo "členství" - řečeno naším jazykem - neznamená, že si nemůže človíček uchovat věrnost Hospodinu, ale každopádně je pravda, že za něj nikdo nebojuje ani neobětuje a nikdo ho nevyučuje božím cestám. S tím, co sám má, musí vystačit. Knika Rút nás taky poučuje o tom, že zařazeni do konkrétního místa v Božím lidu jsou i ti, kdo se v něm nenarodili - jako sama Rút, která se přivdala do pokolení Juda a domu Boaze.

TAKŽE: členství chápané tak jak ten (vytržený) citát dosvědčuje je postaveno na obecně rozšířeném chápání Bible, podle něhož se to, co je ve SZ psáno, chápe jako symbolický návod, jak jednat v Božím lidu. Je to velmi problematický přístup, hodný diskuse, ale každopádně se dost často vyskytuje ve všech církvích.

DÁLE: dějiny církve a církevní tradice nás poučují, že nějaké členství není vůbec samozřejmá věc. Starověká církev to neznala a některé denominace na tom netrvají v průběhu všech staletí. ALE: snad všechny denominace tento fenomén znají. Znají ho ale v opačném významu, než ten shora naznačený starozákonní návod: chápou ho jako akt sebevydání. Aniž bych chtěl zdržovat jednotlivostmi - křesťané si dávno všimli, že chodit jen tak mezi boží lid bez jakékoli osobní závaznosti bývá většinou jalové. Člověk neví, co má činiti a pokud to ví, zjistí, že to nevědí ostatní a že je na to sám. Lidé horliví po staletí vyhledávají ty, které podle jejich mínění Bůh pověřil v církvi vedením, anebo ty, které podle jejich mínění pověřil stejným úkolem, a spojují se s nimi do závazných vztahů, mezi něž od starověku dodnes patří i akt poslušnosti. Velmi variabilní je její pojetí, tady kam až sahá. Míra sebevydání je jistě úplně jiná u karmelitána a jiná u valašského evangelíka, ačkoli jsou oba nějakého společenství členy a jistě oba poslušni svých autorit.

TAKŽE: z tohoto stručného exkursu do církevní tradice plyne, že to co po staletí křesťané, zvláště ti horliví, dělají, asi nějaký význam míti bude, z čehož nijak neplyne, že to musí dělat každý, komu to nic neříká.

NA ZÁVĚR ti chci říci, že mým snem je dožít se generace církve, která není postavena na instituci členství ve sboru, ale nemohu si takovou církev napískat, takže i já jsem členem konkrétního sboru a denominace.

Zdraví ColinRe: Členství ve sboru poskytuje duchovní ochranu?! (Skóre: 1)
Vložil: isim v Pátek, 17. říjen 2008 @ 06:26:43 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Tato duchovní ochrana může existovat. Ovšem člověk sám ji nemůže zaručit.

Oporu, pro tyto věci, bychom v Písmu asi hledali obtížně. Možná jen nepřímou. V Novém Zákoně je zmínka o zapisování vdov, ve Starém byl pořizován soupis lidu, to však na Boží příkaz. Církev ke své práci tyto věci nepotřebuje, snad jen v případě, že by zapoměla o někoho pečovat.

Tato přihláška je zřejmě také i formou smlouvy, pokud ovšem těmto lidem jde především o poslušnost a podřízenost, pak to jistě není vpořádku.


Re: Členství ve sboru poskytuje duchovní ochranu?! (Skóre: 1)
Vložil: Krispus (ryba@iol.cz) v Pátek, 17. říjen 2008 @ 07:59:54 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Dnes vzniká množství skupin věřícíh, sborů, které se i nadále tříští a rozdělují. Je to zejména v charismatických kruzích, protože mnozí pastoři jsou "hltaví vlci" a čím víc členů, tím víc peněz, úspěchu ve službě apod. Je to ochrana před stávajícím loupením věřících v jiných sborech, ale současně snaha, udržet místní společenství pohromadě. Biblicky to podložené je 

Žd. 13:17 "    Poslouchejte ty, kteří vás vedou, a podřizujte se jim, protože oni bdí nad vámi a budou se za vás zodpovídat. Kéž to mohou činit s radostí, a ne s nářkem; to by vám nebylo na prospěch"

Pokud se rozhodnu mít někde "duchovní domov" tak bych nejprve s členstvím počkal a rozkoukal se.

Teď koukám zas já "jako puk", že jsem odeslal nedokončený komentář ....... tak budu pokračovat .-....

Jde o to, že jak společenství tak i jednotlivec by měli mít jasno kdo do společenství patří, chce přebírat nějakou duchovní práci, na koho se spolehnout při veřejné činnosti apod. Pastor nebo správce sboru, starší bratři apod. nesou svůj díl odpovědnosti za "teologickou jednomyslnost" . Ta je nutná, jinak jde sbor do kytek. To neznamená slepou poslušnost a uniformitu názorů atd. Málo kvasu prokvasí celé těsto. Stačí 10 - 20 % teologické nejednoty a časem dojde k rozdělení. Dám příklad : Část sboru přijímá "teologii prosperity" tzn. jdeme do věcí po hlavě, bez rozumu, vždyť Pán pro nám chce dát víc a postará se o nás. Jinými slovy : Extrémní očekávání přílivu peněz, vyřazení rozumu a čekání na "zázraky". Pak taková rodina dojde k bodu, kdy nemá na splátky hypotéky apod. Část sboru vnímá rozum jako Boží dar a nejprve počítá náklady než začne stavět dům. Řekne se - prkotina. Chyba lávky. Časem si přestanou rozumět a rozejdou se. V horším případě takový rodina, jedinec, ve sboru působí dál a šíří jinou teologii ve sboru než přináší ti, kdo ho vedou. Proto by se tito věřící měli podřizovat své duchovní autoritě a nepřijímat jinou autoritu např. posloucháním kázání věřících z jiných církví apod. 

Vím, že to vypadá jako diktát, ale dnes se objevuje tzv. " postmoderní křesťanství". Učení, víra nestojí na Písmu, ale na osobách, které mají osobní charisma. To, co se děje ve světě, vstupuje s plnou parádou do Církve

Proto se církvi XY nedivím, že to tam má, ale na můj vkus je to příliš "natvrdo" . Vlastně jak "natvrdo" ?  Vždyť dneska je to v podstatě jediná obrana jak udržet teologickou čistotu ve svém společenství. Na dobrovolné  přijímání duchovní autority starších nebo pastorů se nedá spoléhat a ti kdo odpovídají za život společenství se tím jistí pro případ zblbnutí členů a zanášení rozkolu dovnitř sboru. 


Mimo jiné, v tomhle problému "přestupů" do jiných společenství vidím postupný rozpad církví a atomizaci na " internetové společenství" svobodných, postmoderních křesťanů. Snad Pán brzy Církev vytrhne než to dojde do těchto konců ......
   

                    
Re: Členství ve sboru poskytuje duchovní ochranu?! (Skóre: 1)
Vložil: Vapel v Pátek, 17. říjen 2008 @ 09:13:42 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Už samotný fakt, že pro působení nebo sounáležitost s nějakou skupinou lidí podobných zájmů popřípadě i myšlení, je zapotřebí přihláška a kor když jde o víru, se mi jeví jako evidentní zemitý a s Pánem nijak slučitelný záměr těch, kteří něco takového po druhých vyžadují. Co nejdál od takových lidí.Re: Členství ve sboru poskytuje duchovní ochranu?! (Skóre: 1)
Vložil: Gregorios777 v Pátek, 17. říjen 2008 @ 09:33:31 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)


Ahoj Eliano,

záleží, zda místní sbor, kterého máš být součástí, je skutečně Církví Boží - a to se pozná podle toho, zda stojí výhradně na celé Pravdě Písem. Pokud ano, pak se jako součást této místní Církve Boží skutečně ocitáš pod ochranou Boží. Vyloučení z takové Církve se pak rovná vydání satanu, kde již tato ochrana nepůsobí (1Kor 5).

Automaticky z toho tedy vypadávají všechny známé lidsky organizované denominace a nedenominace, které nejsou cele založeny na Písmu.
Navíc, žádný oficiální vstup do místní Církve založený na podpisu na nějaký seznam členů neexistuje. Podle Písma existuje v místní Církvi pouze jeden seznam - a to je seznam vdov, které jsou místní Církví podporovány finančně (1Tim 5,10-11).

Vyloučení z denominace tedy nemá žádný efekt, protože denominace stejně nejsou pod autoritou Boží, ale pod autoritou nečistých duchů, přestože se v nich nachází velké množství pravých (ale oklamaných) Božích dětí.

Proto se nenech oklamat a nevstupuj do žádné takovéto lidské denominace, ktará po tobě vyžaduje tzv. "závazné členství", aby jsi byla tzv. zastřešena.
Jde o zastřešení lidskou autoritou a ne Boží. Praví učedníci nejsou zastřešeni nikým jiným, než Kristem - viz. význam jednotlivých pokrývek izraelského SZ stánku.

Re: Členství ve sboru poskytuje duchovní ochranu?! (Skóre: 1)
Vložil: runa v Pátek, 17. říjen 2008 @ 09:50:32 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
dle mého Ježíš jako ochrana stačí/
nebo snad chce někdo tvrdit, že Ježíš není dosttečný ochránce ????/ nespoléhej v člověka- a podle mého tohle přesně k tomu vede, jestliže tomuhle ovečka uvěří , bude mít obavu opustit sbor- což mám svou vlastbí zkušenost , byla jsem 6 let v křestanské sektě/- doporučuji také počkat,než se někde uvazovat , nemáme zanedbávat shromka ne členství - apoštol Pavel konkrétně říkal , že proč říkáme , že já patřím tomu a já tamtomu, podle toho , kdo nás křtil- je sna dJežíš rozdělen? jsi členem boží církve kvůli Ježíši Kristu , celkově tlačení církví na lčenství mi s*****í kontrolou /že by dával stát dotace podle čelnů????
/Zvláště doporučuji také si prověřit , jak je to s desátky , izraelci je měli doslova projíst v chrámu, takže koukej na to, kdo projídá Tvé desátky a jakým způsobem- V naší společnosti jsem se setkala s tím, že když jsem odhalovala  techniku sekty , v které jsem pobývala, pastorovi blejskalo v očích-prostě bylo vidět , jak se mu líbí jakou měli organizaci a že by to chtěl taky- takže všechno sudme , dobrého se držme- s pozdravem Runa- jo a maj ty členové právo i nesouhlasit s vedením a kárat je????
 amají právo se rozhodnout podle svého ne podle pastora , či starších? co se tam káže? Bud opatrná . Nás to ted taky čeká najít nějaké společenství, bohužel v mém novém bydlišti skoro nic není - ale prý tam jsou dobří lidé i věřící -tak uvidíme ....Re: Členství ve sboru poskytuje duchovní ochranu?! (Skóre: 1)
Vložil: Eliana v Pátek, 17. říjen 2008 @ 10:56:08 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Děkuji všem za komentáře, nebojte, nevstupuju :).
Co se týče samotného členství, byla bych ochotná brát ho jako lidskou smlouvu. ani ne tak, jak se to někdy přirovnává ke sňatku, s tím nemůžu souhlasit, spíše k nějaké pracovní smlouvě, kdy se obě strany zavazují k určitému chování, prostě vstup do organizace, z ryze praktických důvodů.
Tou "duchovní ochranou"však toto pro nás přestává být možné. Proto bych ráda znala, jak vzniklo nebo z čeho vychází to, jak píše o pár komentářů výš Colin, že to, co je ve Starém zákoně psáno, se chápe jako symbolický návod jak jednat v Božím lidu.
Protože tohle je podle mého názoru živná půda pro mnohé manipulace.Re: Členství ve sboru poskytuje duchovní ochranu?! (Skóre: 1)
Vložil: isim v Pátek, 17. říjen 2008 @ 12:47:26 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Většina těchto smluv je zřejmě postavena na závaznosti a poslušnosti, což jistě v budoucnu nemůže přinést nic dobrého.Re: Členství ve sboru poskytuje duchovní ochranu?! (Skóre: 1)
Vložil: miroslav v Pondělí, 20. říjen 2008 @ 10:32:44 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)

Ahoj Eliano,
členství dnes považuji spíše za nežádoucí, a to nejen z důvodu Tebou citované věty. Nebudu citovat Bibli, proč si nemyslím, že je členství biblické. Církev je jednoduše tam, kde se sejdou dva neb tři v Jeho jménu. Kdykoliv, kdekoliv. Mojí ochranou a zastřešením je Kristus. Vždy a všude.
Ano, potřebuji ostatní křesťany, se kterými se sdílím, modlím, podporujeme se, ale to jsou moji přirození přátelé, shodou okolností napříč různými sbory, církvemi nebo i bez příslušnosti. Každý z nás potřebuje především přátele (Kristus se také mimo jiné nazývá naším přítelem), o které se může skutečně opřít. Pokud ti lidé ve sboru XY ti chtějí být především institucí a pak (možná) přáteli, tak je to špatně. Mám bohužel trpké zkušenosti, kdy jsme byli v našem městě jako mladý manželský pár a představitelé všech místních sborů na nás byli tak úžasně přátelští a vstřícní..., ale jen do doby, kdy jsme jim řekli, že nevstoupíme právě do toho jejich sboru. Přátelství ochladlo, široké úsměvy při setkání se někam ztratily. Co je špatně? Vyhlížejí členy, nikoliv lidi.
Mohl bych se dlouze rozepsat ze své zkušenosti, jak může členství podvázat vztahy, přinést pasivitu do vztahu s Kristem, uhasit Ducha Svatého... Ale jádro problému je podle mne v hledání prostředníka mezi mnou a Bohem. Tím je ale pouze jeden jediný, Ježíš Kristus.
Když to zbanalizuji, tak bohužel reforma církve skončila na tom, že byl svržen papež. Ale vše ostatní (míním formu) se dělá stále stejně, akorát v jiných kabátech. Ale proč, když Bible nic takového nedefinuje? Ale to je už na úplně jinou diskuzi, než na co ses ptala.
Není to teorie, žijeme takhle už pár let a funguje to (i bez členství).
Žehnám Ti moudrostí!
Miroslav
Stránka vygenerována za: 0.65 sekundy