Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Roland.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 7, článků celkem: 16681, komentáře < 7 dní: 421, komentářů celkem: 432205, adminů: 60, uživatelů: 5255  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 272 návštěvník(ů)
a 4 uživatel(ů) online:

cizinec
rosmano
Frantisek100
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
117963906
přístupů od 17. 10. 2001

Povzbuzení: Spasení
Vloženo Čtvrtek, 09. duben 2009 @ 15:02:49 CEST Vložil: Olda

Svědectví poslal Cizinec

  Honza se narodil v radostných budovatelských letech, nějakou dobu po válce a děs světa dlouho nevnímal, protože jeho oba rodiče byli také radostní budovatelé. Z radostného mládí ho ale vyvedl už pátý rok jeho života, kdy zůstal sám s mámou - táta kamsi zmizel a už o něm neslyšel, jen občas nějaké peníze poslal.
 
  S mámou to ale bylo docela dobré. Snad ze špatného svědomí, snad z neznalosti, mohl dělat cokoliv a máma mu snesla první poslední. Vztah, který mámě scházel k manželovi, navázala celým srdcem ke svému synovi. A tak syn brzo pochopil, že život není na nic jiného, než aby se užíval a tak začal z gruntu ještě na základce.


********
 
  Peněz nebylo tolik, ale když přišel do práce, pochopil, jak socializmus funguje a zařídil se podle toho. V práci si píchnul, šel jinam na fušku a odpoledne si píchnul znovu. Ke dvěma platům za jednu šichtu přibylo dost peněz z občasných čórek v podniku a tak si mohl užívat co šlo. Navíc mu ještě trochu peněz přidala máma, když se mu nedostávalo.
 
  U maminky mu bylo dobře, ale po dvacítce mu začala lézt trochu na nervy, tak se hned v šestadvaceti oženil. Jak už to tak bývá, hledal a vybral si vlastně takovou maminku. Starala se o něj statečně, ale šestadvacet let to nevydržela, jen osm.
 
  Po nevydařeném manželství zůstaly tři děti, na které musel občas platit, hodně dluhů po soudech, ztracené iluze ze života, hodně bolesti a prázdnoty, kterou zaplnil dalšími dvěma po sobě rychle jdoucími vztahy, uzavřenými už na radnici. Na užívání se toho mnoho nezměnilo, jen sil už tolik nebylo.
 
  Ani po třetím ukončeném manželství nemohl zůstat sám a tak rychle hledal někoho, kdo by se o něj postaral. Pivo a kámoši v hospodě to totiž neuměli, jinak by mu stačili. Brácha mu dohodil kámošku, která u něj bydlela. Zoufalou ztroskotanou ženu, která přišla o dítě a tak neměla už co ztratit. Ale šikovnou a starostlivou, její starost se promítla do Honzy a Honza tak prožíval první alespoň trochu spokojené období života.
 
  Radost jim kazilo snad jen to, že nemohli mít děti, které by trochu dodaly radost do jejich už postaršího života - vždyť ještě pořád nebyli tak staří. Jenže při jednom vyšetření u lékaře se náhodou zjistilo, že Honza je od narození neplodný.
 
  ********
 
  A v tom si pomalu vzpoměl na svoje kořeny. Jak když byl malý, chodil do kostela a jak mu tam bylo krásně. Ze vzpomínek doloval, co ho tam učili. Vzpoměl si, že na rádiu jde vždycky v neděli bohoslužba a tak jí poslouchal. Nejdřív potajmu v garáži, potom už doma v kuchyni.
 
  A pak jednou zašel do kostela a překvapilo ho, jak se mu tam líbilo. Byli tam hodní lidé, smáli se na něj a povídali si s ním, bylo to ještě lepší než v hospodě. Začal tedy na mši chodit pravidelně. Sedával nejdřív v zadní lavici, ale postupně se přestal bát a chodil i víc dopředu.
 
  Přešel rok a Honzovi došlo, že mu něco schází. Bylo mu to jasné - musí dojít za farářem, ten mu to řekne. Farář trpělivě vyslechnul celý jeho příběh, bylo to fakt na dlouho. A rychle pochopil, co Honzovi schází - smíření a vyučování. Hned ten den odešel Honza s pokojem ze svátosti smíření a došlo mu, co mu vlastně scházelo. A pan farář taky Honzovi zařídil nutně potřebnou vyjímku, až u nejvyššího vyjímatele.
 
  *********
 
  Další týden potom už šel Honza do kostela s jiným postojem. Nebyl už jen sedící, ale tentokrát šel i ke svátosti. Byla to pro něj životní událost, od té doby už život nebyl nikdy, jako dřív, celý se začal postupně proměňovat. Když pak na velikonoce odříkával obnovu křestního slibu, mělo to hloubku, jakou nikdy nezažil.
 
  Pan farář pozval Honzu na duchovní cvičení na celý víkend. Tam Honza pochopil spoustu věcí. Když třeba řekl sprosté slovo, lidi okolo se na něj tak nějak divně podívali. Honzovi došlo, že něco nebude v pořádku, promluvil si o tom s duchovním a začal kontrolovat, co říká. Opravdu se mu po několika měsících začalo dařit a některá slova ze svého slovníku vynechal.
 
  Na duchvoních cvičeních se naučil i další užitečné věci. Půst se mu zpočátku nelíbil, ale brzo si ho zamiloval. Naučil se zdravě jíst, tři dny vtýdnu bez bůčku a uzenin na úmysly dobrých lidí spolu se svátostmi začaly pomalu napravovat i jeho tělo. 
 
  I do hospody chodil teď méně a méně, příjemný pocit uvolnění a zapomění už mu tolik nescházely, v kostele zapomínal na minulost mnohem více, tak se objevil na mši i přes týden. Taky cigarety omezoval, teď kouřil už jen balíček denně a tak jim v rodině začalo zbývát víc a víc peněz na dobré věci. Najednou zažili něco, co nikdy předtím: Začaly jim zbývat peníze, měli víc, než potřebovali.
 
  To byla pro ně nezvyklá situace a tak zašel za svým duchovním a ten mu poradil, co s tím přebytkem udělat. To Honzu nadchlo, přeci jen to byl v jádru hodný a dobrý člověk a dávání peněz na dobré dílo tak naplnilo jeho celoživotní sen, na který nikdy předtím nedostal.
 
  *********
 
  Teď přišel čas na to, že Honza začal pomalu chápat, že hodně lidem v životě ublížil. Rozhřešení už měl, věděl, že mu je to u Boha odpuštěno, ale když se podíval na svůj život zpátky, byla to jen spálená země a sem-tam nějaký tunel. To přece takhle nemůže nechat, musí to nějak napravit.
 
  Navíc mu bylo jasné, že všechny ty zlé skutky nemohou zůstat bez potrestání, ale nevěděl jak na to. Hned za tři měsíce, na dalším duchovním cvičení, se opatrně zeptal. A odpovědí byl překvapen: I takováhle věc se dá ve víře řešit! A tak pracoval i na trestech za viny a chyby, které v životě udělal a úspěšně je pomalu řešil.
 
  Brzy potom jel Honza autem do nemocnice a z vedlejší do něj narazil kluk, co si hrál v křižovatce na kamikadze.
 
  A oba teď stojí u nebeské brány.

"Spasení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 44 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Spasení (Skóre: 1)
Vložil: Lu v Čtvrtek, 09. duben 2009 @ 15:44:14 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Cizinec mistr hororu...Re: Spasení (Skóre: 1)
Vložil: Eleazar v Čtvrtek, 09. duben 2009 @ 20:10:10 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
V práci si píchnul, šel jinam na fušku a odpoledne si píchnul znovu.

Nebyl náhodou zaměstnán v Apoštolské církvi?Re: Spasení (Skóre: 1)
Vložil: vnd v Čtvrtek, 09. duben 2009 @ 20:48:33 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
...A oba teď stojí u nebeské brány. Honzův společník říká, že ví co příjde. On je v pohodě. Za svého života vyznal Ježíše, v jeho jménu učinili i mocné činy. Honza je na tom prý špatně - chozením do kostela a dobrými činy není možné spásu získat... Potom se oba octli s mnohými dalšími před soudnou stolicí. Tam je rozdělili na dvě skupiny. Jako když pastýř dělí kozly od ovcí. Honza byl v jedné skupině, jeho společník ve druhé. Honzova skupina byla postavena po pravici toho, kdo seděl na trůnu...Re: Spasení (Skóre: 1)
Vložil: oko v Sobota, 11. duben 2009 @ 15:08:16 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Začátek je docela hezky "ze života". Ale z druhé poloviny čouhají průhledně cizincovy názory na katolickou církev, jako sláma z bot. Stokrát vysvětlované, že všechno je úplně jinak - marně.

..." Ani po třetím ukončeném manželství nemohl zůstat sám a tak rychle hledal někoho, kdo by se o něj postaral."...

Pokud jeho první manželka nezemřela, nikdo, ani papež, nedovolí člověku, který žije v nemanželském svazku "na hromádce" přistupovat je svátostem. Na to neexistuje nijaká "výjimka". Musel by s tou ženou přerušit veškeré vztahy. Manželství, uzavřené právoplatně před Bohem, trvá až do smrti jednoho z manželů. Jakýkoli jiný partner znamená cizoložství. Takže douška o "nejvyšším vyjímateli" je cizincova pustá fantazie.

(Mt 25,40)
A Král jim odpoví: 'Amen, říkám vám, že cokoli jste udělali pro nejmenšího z těchto mých bratrů, to jste udělali pro mě.'

Jste takoví borci, že dokážete udělat pro druhého něco dobrého, aniž by se to dalo nazvat jinak, než skutkem?


VND zařadil hrdinu příběhu do skupiny těch "po pravici", Lu s ním nadšeně souhlasil. Rád bych Lu mu připoměl, že ti "po pravici" přijmou za dědictví "království", což popírá smysl ostatního jeho komentáře v názoru na hrdinu příběhu.Stránka vygenerována za: 0.39 sekundy