Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 225, komentářů celkem: 429541, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 70 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116461347
přístupů od 17. 10. 2001

Nebezpečná učení: Evoluce - teorie v krizi
Vloženo Pátek, 01. září 2006 @ 07:50:40 CEST Vložil: Bolek

Kritika bludů poslal Seraphim

Evoluce - teorie v krizi Papež Benedikt XVI. organizuje na počátku září v Castel Gandolfo seminář na téma "Stvoření a evoluce". Zdroje blízké Vatikánu uvádějí, že papež Benedikt XVI. je stále více nakloněn teorii "inteligentního plánu" (inteligentního designu).

V této souvislosti se spekuluje o tom, že s tímto očekávaným posunem souvisí i výměna ředitele vatikánské observatoře. Její dlouholetý ředitel, dvaasedmdesátiletý jezuita George Coyne, odmítal kreacionismus i inteligentní design. Coyne byl 19. srpna tohoto roku 2006 odvolán a nahrazen novým třiačtyřicetiletým ředitelem Jose Gabrielem Funesem, také jezuitou. Motivací hnutí inteligentního designu je touha vzepřít se slepému přijímání materialistické, bezbožné, naturalistické [přírodní] filosofie Darwinovské evoluce. Designéři konfrontují mnohé z filosofických opor dnešního evolučního myšlení. Složité jevy a organismy - například lidské oko či bičíky, které pohánějí bakterie - jsou podle nich natolik složité, že nemohou být výsledkem evoluce pouze na základě přírodního výběru. Biologické systémy jsou nesmírně složité. Na úrovni atomů a molekul pro ně sice platí stejné zákony fyziky a chemie jako pro neživou hmotu, ale na vyšší úrovni mají unikátní schopnost se rozmnožovat, předávat si dědičnou informaci. Celá řada vlastností a projevů živých systémů zatím nebyla zcela poznána. Metodami i nástroji pro jejich studium se zabývá obor zvaný systémová biologie. V České republice se nedávno konalo mezinárodním setkání odborníků, kteří se tímto oborem zabývají. Co přesně je systémová biologie, vysvětluje americký vědec českého původu Michael Hučka z Kalifornského technologického institutu v Pasadeně. Krátký audiozáznam je zde: http://media.rozhlas.cz/_audio/00402085.mp3 Z audiozáznamu vybírám: V poslední době začíná být mnoha lidem v biologických vědách jasné, že další pokrok si lze jen stěží představit bez počítačového modelování. Vědci mají tolik údajů, že nevědí, co si s nimi počít. Ke zpracování tohoto obrovského množství údajů využívá systémová biologie matematického modelování a simulací. Počítačové modely, které se přitom používají jsou podle M. Hučka samozřejmě určitým zjednodušením složitých a mnohotvárných procesů, které probíhají v biologických systémech… K zamyšlení zaslal: Mgr. Libor Halík PhD., duchovní Pravoslavné církve


"Evoluce - teorie v krizi" | Přihlásit/Vytvořit účet | 31 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Evoluce - teorie v krizi (Skóre: 1)
Vložil: Hlas v Pátek, 01. září 2006 @ 14:37:23 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Vážený pane magitře. Děkuji Vám za námět k zamyšlení. Já sám považuji hnutí I.D. za vhodný předstupeň kreacionismu, který je dle mého názoru dobrou, čistou a pravdivou přírodovědnou disciplinou.
Hlas.



Re: Evoluce - teorie v krizi (Skóre: 1)
Vložil: Marek2 v Pátek, 01. září 2006 @ 18:44:00 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Předně - není pravda, že evoluční teorie je v krizi. Pokud se však dobře propracovaná přírodovědecká teorie dostane do krize, je to šance k hlubšímu pochopení přírody. Tak se stalo již vícekrát; avšak nikdy nedošlo k tomu, že by dosavadní výsledky byly zcela špatné; pouze se znalosti výrazně prohloubily. Jako příklad může sloužit Newtonova teorie gravitace a Einsteinova teorie gravitace (OTR).

Inteligentní design (ID) není vědecká teorie, takže nemůže evoluční teorii nijak konkurovat. ID neumí vysvětlit žádné přírodní pochody, umí pouze bezdůvodně říkat, že to či ono není možné. To dokáže každý primitiv. Současná biologie však na spoustu těchto otázek dává odpověď. Žádná vědecká disciplina není nikdy u konce a neumí tedy dát odpověď na všechno.

Jestliže chce někdo od přírodní vědy, aby dala odpověď na otázku po původu nebo smyslu všeho, tak je na špatné adrese. Přírodní vědy na tyto otázky odpověď dát nemohou. Na tyto otázky si každý musí odpovědět sám, třeba za pomoci náboženství nebo filosofie.

Evoluční teorie nemá žádné filosofické základy; jedná se o vědu, nikoli o filosofii. Filosoficky lze pochopitelně vědecké výsledky interpretovat různě. Pokud si někdo vykládá teorii evoluce hrubě materialisticky, je to spíš projevem jeho neznalosti této teorie.

Z toho, co uvádí Michael Hučka, nic nevyplývá v neprospěch vývojové teorie.

Pokud jsem měl možnost seznámit se s myšlenkami papeže Benedikta, mohu říci, že je to velmi moudrý člověk. Není však přírodovědec, takže k přírodovědným objevům těžko může zaujmout odborné stanovisko. Jsem docela zvědavý, jaký postoj zaujme k současné biologii z pohledu víry. Nechme se překvapit.

Jen na okraj: Byl jsto to právě vy, vážený Serafime, kdo obvinil vědeckou obec, že "odstraňuje" ty vědce, kteří se jí nehodí (ačkoli to není pravda). Pokud je na spekulacích ohledně odvolání ředitele hvězdárny něco pravdy (i když tomu nevěřím), pak by to byla spíš církev, kdo odstraňuje kvalitní vědce.



Evoluce - víra v krizi (Skóre: 1)
Vložil: Pastýř v Sobota, 02. září 2006 @ 11:03:04 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Osobně se domnívám, že jen zlomek lidí je schopen si tato fakta vědecky ověřovat a proto k nim přistupuje na základě předpojatosti svého nazírání. Troufnu si odhadnout, jak k faktům přistoupí běžný stoupenec evoluce i kreacionismu, který není schopen prostudovat stovky materiálů, neumí vědecky a složitě mluvit, nezná vědecké terie poznání ani nedokáže používat desítky cizích slov.

Bůh kreacionisty je nebezpečně všemohoucí a nebezpečně všudypřítomný. Není pouhý prvotní hybatel ani udržovatel. Je stejný včera, dnes i navěky a jestliže stvořil svět za týden, pak zřejmě stejnou moc používá i dnes! A jestliže má Bible pravdu v prvotních kapitolách Genesis, stejně tak budou pravdivé i absolutní morální a etické nároky evangelií a epištol. A to je lidské přirozenosti nepříjemné. Připustit existenci takového Boha a jeho absolutních nároků už žádá lidskou odezvu. Připustit Genesis znamená připustit i Zjevení a připustit stvoření vlastně znamená připustit i peklo. A tady konči veškerá legrace. Pak se z "teistického" darwinismu, který připouští, že Bůh tvořil pomocí selekčního tlaku, resp. zabíjení, a že smrt zde byla ještě před hříchem, stává berlička nevěry. Darwinismus je pak štítem, který chrání před živým a svatým Bohem a Jeho Slovem a říká: Bože, ty zdaleka nejsi tak silný, tak svatý a tak přísný... Darwinismus je pak pouhou vírou, byť ve vědeckém resp. pseudovědeckém až pavědeckém hávu. Stejně tak pavědecké jsou některé kreacionistické artefakty. Můžeme tu po sobě střílet teoriemi a cizími slovy, kterým možná málokdo bude rozumět, nicméně kdo poznal Boha v jeho moci a síle, Boha, který odpovídá na modlitby, Boha, který je svatý, milosrdný a dobrý, ale je i hrozným stravujícím ohněm, ten se bude teorii vzniku člověka z opice smát.

S pozdravem,

Pastýř



Re: Evoluce - teorie v krizi (Skóre: 1)
Vložil: Olin v Sobota, 02. září 2006 @ 15:34:13 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Milý Marku, a ostatní,

1/ osobně si myslím, že evoluční teorie sama v krizi je, protože se přes obrovský rozvoj biologie v posledních šedesáti letech nepodařilo potvrdit základní Darwinovy teze a předpoklady, zato se je daří některým rebelům celkem úspěšně zpochybňovat.

Tím, co jsem napsal, však nezpochybňuji výsledky onoho heroického úsilí několika generací vědců. Na výsledcích jejich práce se dá totiž stavět dál. Kromě toho to ani nezpochybňuje oprávněnost této teorie. Vědecká teorie totiž funguje, dokud umí otvírat dveře poznání, dokud stimuluje vědce k tomu, aby s její pomocí zkoumali vezdejší svět a dokud toto zkoumání má smysl.

Přesto jednou může přijít doba, kdy se funkce teorie jako motoru zastaví, a následně jde jen o to, aby byla obhájena před "rebely", tj. nositeli a hlasateli nového, komplexnějšího paradigmatu. Pak už jen obrůstá mechem a je otázka, kdy její přívrženci vymřou.

2/ rozlišuji "ID" od kreacionismu. Kreacionismus, jak jsem ho poznal, je čistokrevná reakční ideologie, jejímž cílem je něco jako "přinutit Slunce kroužit kolem Země, protože je to tak v Bibli". Není mi známo, že by se jím zabývali vědci. Pokud, tak bývalí vědci.

ID taky není vědecká teorie, jak je již shora řečeno, a těžko kdy jí bude. Není to teorie, je to "fix idée", kterou ale v sobě nosí někteří vědci. Teorie se z ní může zrodit, už proto, že z podobných idejí se teorie často rodí. (Darwinova teorie zejména!)

To ale záleží na těch vědcích, kteří této ideji věří, a také na těch vědcích, kteří jí oponují. Ideeeje pracují v hlavách lidí tak trochu proti jejich vůli, a přinesou ovoce. Jaké - nevíme. Budoucnost neznáme.

Snad mohu předpokládat, že dnešní přírodověda je na změnu paradigmatu zralá. napovídají nám to i jiné, konkurenční ideje, například ta o "živém vesmíru" a Zemi jako jednom metaorganismu /Gaia/, lákavost holismu mezi vědci vůbec, apod. New age (ten skutečný, ne strašidlo evangelikálů) taky není vědeckou teorií, ačkoli se celá tato ideologie zrodila mezi renomovanými vědci.

Právě řádění poměrně neovladatelných, "cizích" idejí v přírodovědeckých kruzích, dosvědčoje nepřímo krizi evoluční teorie.

Olin






Re: Evoluce - teorie v krizi (Skóre: 1)
Vložil: Pastýř v Sobota, 02. září 2006 @ 18:52:26 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Marku,

píšeš: "Neznám žádné vědce, kteří by zpochybňovali základní procesy evoluce."

Toto může říct jen někdo, kdo věří pouze v jediný pravdivý vývoj člověka (z opice) a kdo kohokoliv, kdo má opačný názor, za vědce již předem nepovažuje. Například Albert Einstein by – podle této premisy – nesplnil kritéria být vědcem. Stejně tak zřejmě nejsou vědci lidé, jako nositel Nobelovy ceny Ernest Chain, R. E. D. Clark, A. E. Wilder-Smith nebo odborník z Britského muzea dr. Etheridge a mnozí a mnozí další, kteří se explicitně proti darwinismu postavili.

Kdo však patrně nesplní dnešní kriteria vědecké klasifikace je nedostudovaný medik, bez biologického vzdělání, zato vystudovaný teolog a horlivý samouk, sám Charles Darwin, který navázal na dílo svého děda, volnomyšlenkáře Erasma Darwina. Navíc Darwin sám není originálním objevitelem evoluční teorie. Navázal jen na díla řeckých atomistů a dále filosofů tzv. teorie "Great Chain of Being" (velký řetěz bytostí). Ti však byli většinou teisty. Dokonce John Wesley věřil v existenci druhů mezi rostlinami a člověkem. Darwin byl prvním evolucionistou materialistou, jehož myšlenky později přivítali marxisté. Co by mohlo dnešní darwinisty šokovat je skutečnost, že sám Darwin, teolog, přišel ke kořenům své teorie na základě „osobního zjevení“ z října 1838 na základě studia Platóna resp. jeho spisu Faidón.

Karel Marx přiznal, že Darwinova kniha, O původu druhů, mu umožnila ospravedlnit ideu o eliminaci nepřátel na základě myšlenky přirozeného výběru. Nicméně když Darwin dostal od Marxe příležitost dedikace k jeho Kapitálu, odmítl. Ovšem němečtí filosofové, jako Nitzsche, pak mohli formulovat filosofii o nutnosti selekce nadřazené lidské rasy. Ačkoliv za to Darwin přímo nemůže, nelze to nezmínit v souvisloti s „ovocem“ této teorie a darwinismus se tak stal doslova neteistickým náboženstvím obou velkých totalitních ideologií 20. století, a to komunismu a fašismu.



Poněkud kacířská myšlenka (Skóre: 1)
Vložil: Marek2 v Neděle, 03. září 2006 @ 18:33:51 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Bilogie nemá žádný problém, ani s teorií evoluce. Problém má, jak to tak začínám vidět, spíš křesťanství. Co tím myslím?
Moji přátelé a známí, kteří nejsou věřící, nemají s evolucí žádný problém. Muslimové myslím také nemají potíže s evolucí. Problém s touto teorií mají, pokud vím, pouze někteří křesťané.

Pročpak nikdo nevede brojení proti jiné přírodovědné disciplině? Proč nikdo nekritizuje meteorologii, klimatologii, mineralogii, geologii, ekologii, oceánografii, glaciologii, seismologii, paleontologii nebo jinou vědu o Zemi? Nebo entomologii, imunologii, virologii, bakteriologii, etnologii, astronomii, fyziku či chemii?
Protože z celé vědy pouze některé aspekty evoluce odporují mému přesvědčení?

A tak mě v souvislosti s nadpisem článku a s následnou diskuzí napadá poněkud kacířská myšlenka: Je křesťanství v krizi?



Re: Evoluce - teorie v krizi. Je odmítána i muslimy a Židy (Skóre: 1)
Vložil: Seraphim v Neděle, 03. září 2006 @ 22:09:48 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://cs.gloria.tv/?user=416
Marek2 napsal: "Muslimové myslím také nemají potíže s evolucí."

Odpovídám:
Muslimové velmi ostře odmítají evoluci - stačí se podívat na anglické islámské stránky. Stejně odmítají evoluci ortodoxní Židé (na rozdíl od ateistických Židů) - stačí se podívat na jejich anglické i české stránky.
Inu, evoluce je přece jen ateistické dogma, nepotřebné v zemích, kde nepanují ateisté.

Mgr. Libor Halík PhD., duchovní Pravoslavné církve



Stránka vygenerována za: 0.35 sekundy