Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 225, komentářů celkem: 429541, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 433 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116463470
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Pravda a lež o čarodějnických procesech
Vloženo Úterý, 11. březen 2008 @ 18:37:13 CET Vložil: bolek

Katolicismus poslal Karels

Upalování čarodějnic (a čarodějů) bývá často "dobrým beranidlem" proti Katolické církvi. Nicméně dánský historik a etnolog Gustav Hennigsen (protestant) vydal nedávno na toto téma obsáhlou publikaci, v níž přesvědčivě na prokázaných faktech dokazuje, že pravda je – jako obvykle v těchto věcech – poněkud jiná. Není ve svém postoji osamocen, už v sedmdesátých letech dospěli renomovaní američtí historikové Norman Cohn a Richard Kieckhefer (taktéž nekatolíci) ke stejnému závěru, který je dnes názorem stále většího počtu historiků.

Především je třeba odkázat do říše bájí tvrzení o 9 milionech obětí čarodějnických procesů v Evropě. Toto číslo pochází od francouzského osvícenského historika Lamothea, žijícího v době Velké francouzské revoluce a Napoleona, kdy se na běžícím pásu vymýšlely hrůzostrašné historky o inkvizici a jejích procesech (jako nedávno za komunistů), aniž byla možnost korigovat je solidním předložením faktů, neboť osvícenská a liberální cenzura se vůbec nelišila od pozdější cenzury totalitních režimů 20. století. Na základě solidního výzkumu je nutno upřesnit počet obětí čarodějnických procesů 14. až 18. století na cca 50 tisíc. Před 14. stoletím čarodějnické procesy neexistovaly, nešlo tedy o „středověkou“ pověru, ale o novověkou.

Katolická církev ve středověku naopak velmi tvrdě vystupovala proti původem pohanské pověře o čarodějnicích (tj. ženách, které se pohlavně stýkají s ďáblem a takto od něho získávají nadpřirozenou moc škodit lidem). Už císař Karel Veliký ustanovil trest smrti pro každého, kdo by ji rozšiřoval. Ještě ve starověku církevní otcové sv. Jan Zlatoústý, Cesarius z Arles aj. bojovali ostrými slovy proti této pověře jakožto pozůstatku pohanství. Veliký papež středověku a obránce svobody Církve proti německému císaři Jindřichu IV. v 11. století, sv. Řehoř VII., pod trestem exkomunikace zakázal dánskému králi Haraldovi, aby zahájil proces proti ženám obviněným z „čarodějnictví“, které prý zavinily sucho a morovou epidemii. Papež nabádá krále, aby raději hleděl „pokáním odvrátit Boží tresty a ne je ještě rozmnožovat nevinně prolitou krví“. Užívání čar a kouzel bylo přísně zakázáno už ve Starém zákoně. Církev ve starověku a středověku je také zakazovala, trestala je však pouze církevními tresty a odmítala zasahování světské moci do této záležitosti.

Teprve ve 14. století se zapojila do stíhání čarodějství také světská moc, docházelo k rozsudkům smrti, při nichž žel často církevní i světské instituce spolupracovaly, jak se to stalo v případě sv. Jany z Arku (panny orleánské), jejíž upálení na hranici nelze nazvat jinak než justiční vraždou. Vlna čarodějnických procesů vrcholí v letech 1550 – 1650, tedy nikoli ve středověku, ale v novověku. Přitom mezi katolickými a protestantskými zeměmi existovaly obrovské rozdíly. Henningsen cituje v této souvislosti Martina Luthera, který požaduje důslednější pronásledování čarodějnic. Zatímco v protestantské části Německa zemřelo na hranici pro údajné čarodějství 26 tisíc lidí, v katolickém Irsku pouze 4. V nejkatoličtějších regionech Evropy, v Itálii a na Pyrenejském poloostrově, proběhlo od 16. do 18. století více než 12 tisíc čarodějnických procesů, z toho jen 36 poprav, značná část souzených naopak vyšla s osvobozujícím rozsudkem. Poslední čarodějnice v Evropě byla popravena koncem 18. století ve švýcarském protestantském kantonu Glarus.

Historička Jenny Gibbonsová taktéž poukazuje na zavádějící informace, jako by čarodějnické procesy organizovala církevní inkvizice. To vyplývá z nepřesného překladu latinského textu, že někdo byl „per inquisitionem“ vyzkoušen, což nemusí znamenat hned inkvizici, nýbrž jenom to, že byl podroben soudu – a to lhostejno, jestli církevnímu nebo světskému (lat. inquire = vyhledávat, zkoumat, vyšetřovat). Církevní inkvizice se naopak vyhýbala čarodějnickým procesům. Když dva němečtí inkvizitoři Spengler a Institoris koncem 15. století vydali primitivní a pověrečný spis „Kladivo na čarodějnice“, který žel vydatně přispěl k eskalaci čarodějnických procesů v Německu, inkvizice se od toho distancovala, papež sv. Pius V. (1566 – 72), který v Církevním státě zakázal čarodějnické procesy, nařídil dát tuto knihu na index zakázaných knih. Římská inkvizice, podléhající přímo papeži, se snažila bránit čarodějnickým procesům všude, kde to jen trochu bylo možné, o čemž existuje ve vatikánském archivu spousta dokumentů, žel velmi často byla neúspěšná, protože nejen protestantští, ale i katoličtí vládcové Evropy papeže ignorovali.

Dalším historickým mýtem je teze, že teprve bezbožecké osvícenství skoncovalo s touto pověrou a upalováním nevinných obětí. Skutečnost je taková, že v 18. století, kdy osvícenství začínalo, byly už čarodějnické procesy na definitivním ústupu v celé Evropě. Hlavní zásluhu na postupné změně smýšlení v tomto směru má německý jezuita a duchovní básník Friedrich von Spee, který v první polovině 17. století s rizikem vlastního obvinění z čarodějství a upálení na hranici vyvolal v Německu proti této pohanské pověře a popravám nevinných lidí kampaň, kterou vedli zejména jeho řádoví spolubratři.

V našich zemích byly mezi českým obyvatelstvem čarodějnické procesy jen ojedinělé. Horší situace vládla na Jesenicku a Šumpersku, kde žilo německé obyvatelstvo, jež mělo čilé styky se sousedním Slezskem, odkud sem prosakovala pověra o čarodějnicích. V 17. století tam byla upálena zhruba stovka lidí. Když toho zneužily osoby zvrácených mravů, jako Heinrich Boblig z Edelstadtu, který v postavení světského soudce vynucoval mučením doznání svých obětí k neexistujícím zločinům, rozpoutalo se hotové peklo. Katolický děkan v Šumperku Christoph Lautner jménem Církve vystoupil proti Bobligovi na obranu údajných „čarodějnic“, doplatil však na to sám upálením na hranici r. 1685. Velmi negativní roli žel sehrál jeho přímý nadřízený – olomoucký biskup Karel II. z Lichtenštejna, který podlým způsobem vydal Lautnera Bobligovi. Poslední upálení pro čarodějství proběhlo v Šumperku r. 1700. Od tohoto data už v českých zemích nikdo nebyl pro tento delikt popraven.

Myslím si osobně, že i kdyby díky podobným procesům zemřelo byť i 50 lidí, tak je to hodně - a přesto přeze všechno co bylo řečeno v článku, čarodejnické procesy jsou poskvrnou naší křesťanské minulosti...



Podobná témata

Katolicismus

"Pravda a lež o čarodějnických procesech" | Přihlásit/Vytvořit účet | 16 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Pravda a lež o čarodějnických procesech (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Úterý, 11. březen 2008 @ 19:12:27 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Snad jsem mohl uvést zdroj článku: http://www.eridanus.cz/



Len obmedzený, nevedomý človek nevie nič ... (Skóre: 1)
Vložil: Gojim (gojim@zoznam.sk) v Úterý, 11. březen 2008 @ 19:12:55 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Len obmedzený, nevedomý človek nevie nič o hrôzach cirkevných inkvizícií, ktorými zavraždili státisíce ľudí v mukách, aké len chorá myseľ zvrhlých netvorov vedela vymyslieť. Dnes je zjavná snaha mnohých tzv. cirkevných historikov tieto zločiny zľahčovať alebo dokonca popierať. Že by si to všetko vymysleli len nepriatelia cirkvi?
„Inkvizícia bola najstrašnejší a najkrvavejší zjav, aký sa kedy ako systém pod rúškom náboženstva vyskytol", píše už citovaný jezuita Pavel Hoensbróch:
„Prúdy ľudskej krvi, preliatej inkvizíciou padajú celkom a výlučne na vrub pápežstva, takže úplne dejinnej pravde zodpovedá, ak sa povie: Námestníci Krista stáli celé stáročia v popredí vražedného systému, ktorý viac než ktorákoľvek vojna, spôsobil medzi národmi spustošenie a biedu a meno kresťanstva neslýchané zneuctil."

A klerikálmi oslavovaný španielsky spisovateľ Orti y Lara píše výstižne: „Cirkev, ktorá inkvizíciu vyvolala, uznávala ju vždy s osobitnou záľubou. Žiadny katolík nesmie vysloviť meno svätého tribunálu viery, aby nesklonil úctyplne hlavu pred inštitúciou, ktorá je podstatne katolíckym, takmer podstatným obrazom cirkvi, našej matky."

Je zjavným klamstvom, ak sa zo strany rímskych cirkevníkov tvrdí, že nie cirkev, ale svetské vrchnosti robili inkvizíciu.
Proti tomuto tvrdeniu stoja jasné, všetku pochybnosť vylučujúce vyhlásenia a nariadenia „objektívnych autorít v ohľade náboženskom", rímskych pápežov.

Svata inkvizicia





Re: Pravda a lež o čarodějnických procesech (Skóre: 1)
Vložil: Olin v Úterý, 11. březen 2008 @ 19:18:45 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Karle, že čarodějnice upalovali protestanti stejně jako katolíci, ví každý, kdo je v dějinách jen povrchně vzdělán.
Taky to proti křesťanům kromě gojim používají hlavně komunisti, kteří čarodějnice neupalovali.  :-)

Olin



Re: Pravda a lež o čarodějnických procesech (Skóre: 1)
Vložil: Hyperion v Úterý, 11. březen 2008 @ 19:54:25 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Děkuji za podnětný článek - už jsem ho četl jinde, ale i tak je dobré umět se podívat na historii s co největší mírou objektivity. V odborné literatuře se hodně různí odhady o skutečných obětech, což určitě víš. Nesmíme zapomínat ani na různé pogromy - zejména proti židům (a často i Židům).



Re: Pravda a lež o čarodějnických procesech a o dějinách vůbec (Skóre: 1)
Vložil: mk (miliko(a)atlas.cz) v Úterý, 11. březen 2008 @ 22:35:04 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
V dvacátém století se rozmohlo vnímání dějin jako temna. Učitelka dějepisu (kterou jsem si ale vážil, ba i více než to) nám opakovala, co ji naučili v učitelském ústave, kde studovala.
Taky to, že se ve středověku lidé neumývali, ale voňavkami stírali zápach neumytého těla.
To lze solidní znalostí opravit:
(a) neumývání se vzniklo až v XVII. století, když se předpokládalo, že se mor šíří vodou. Báli se šíření nemoci. V té době také ruský car dal vybudovat sídlo zvaný Carskoje selo (carská vesnice), a tam se přestěhoval s celým dvorem, aby se vyhnuli moru z města.
Ale před morem se lidé nejen umývali, ale je dosti dokladů o tom, že si ve vodě přímo užívali. Je mnoho dobových kreseb, kde ve velké kádi sedí muž se ženou, přes káď mají položené prkno, na něm jídlo a pití a služebná jim dolévá vodu do kádě (asi teplou, voda chladne).
V husitských kronikách jsou vyobrazeny městské lázně a husité se pozastavují nad tím, že do nich chodí i mniši (nevím, proč by se mnich nemohl vypařit v teplé vodě). Obsluha ale byla ženská, v dlouhé košili.
Jedna taková ´lázebnice´ ukryla krále Václava IV., kterého pronásledovali šlechtici a drželi ho na hradě jako vězně. Král ale šel do lázně, z čehož ho nepodezřívali. Bylo to ta, kde je dodnes v Praze objekt nesoucí jméno Karlovy lázně. Domluvil se s lázebnicí, která bydlela naproti přes vodu na ostrov dnes zvaním Kampa a jezdila do práce vlastní loďkou. Odvezla krále zahaleného přes hlavu do roucha a šlechtici pozdě zjistili, že jim král uprchnul. Potom na Kampě dostal šaty a odejel na svůj lovecký hrádek ke svým věrným. Alespoň na čas získal svobodu.
Věříte husitským kronikám? Pak ale nemůžete brát na bernou minci, že se lidé ve středověku neumývali a používali jen voňavky. Je tu skloubená perioda asi 30 let z doby moru s představou, že to tak bylo vždycky, asi až k Adamovi.
Tomu se říká vědomost o minulosti. Jak se začne, tak se rozšíří. A kdyby zde byl nespravedlivý úmysl, pak platí, že kdo chce podrazit, hůl si hledá. Nebo to vyplývá ze zjednodušování.
To bylo obecně.




Re: Pravda a lež o čarodějnických procesech (Skóre: 1)
Vložil: nula v Středa, 12. březen 2008 @ 07:49:09 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
K upalování čarodějnic nabádá sama Bible

Čarodějnici nenecháš naživu.

Exodus 22,17


Je pozitivní,že se autor článku nesnáží srovnávat počty obětí např. s 20 stoletím ,kdy prostředky k likvidaci lidí byly na úplně jiné technické úrovni než v minulých staletích. 



Stránka vygenerována za: 0.23 sekundy