Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Alexej.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16656, komentáře < 7 dní: 332, komentářů celkem: 430035, adminů: 60, uživatelů: 5253  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 583 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

Frantisek100
rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116762311
přístupů od 17. 10. 2001

granosalis.cz :: Zobrazit téma - Desátky ano či ne?
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Desátky ano či ne?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra granosalis.cz -> Otazníky ve starém zákoně
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
oilie



Založen: Jun 22, 2003
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: ne červenec 13, 2003 2:04 pm    Předmět: Citovat

Lidičky mám takový dotaz,myslíte si že se mají desátky platit či ne?Když ano,tak 10% z hrubého či čistého platu?neplatili desátky pouze ve starém zákoně?Platili desátky i v zákoně novém?Oilie
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger MSN Messenger
Pisnicka



Založen: Nov 19, 2001
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2003 5:12 pm    Předmět: Citovat

Plno informací a odkazů na téma desátky je na stránce uživatele Grano Salis Jiřího Doležela na Desátky na internetu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pisnicka



Založen: Nov 19, 2001
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: po srpen 18, 2003 5:15 pm    Předmět: Citovat

Ömlouvám se, špatně jsem vložila adresu. Tak ještě jednou: Desátky na internetu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
slave



Založen: Oct 13, 2003
Příspěvky: 0
Bydliště: Slovakia

PříspěvekZaslal: po říjen 13, 2003 10:12 pm    Předmět: Citovat

Desiatky by sa mali platit z cisteho platu. maju sa odovzdat do ruky sluzobnika, od ktoreho dostavas duchovny pokrm, mal by to byt Tvoj pastor alebo kazatel. Okrem toho by sa mali odovzdavat dary a obete na chod Tvojej cirkvi.
slave
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu AOL Instant Messenger MSN Messenger
wollek



Založen: Mar 07, 2003
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: st říjen 15, 2003 11:13 am    Předmět: Citovat

Chtěl jsem jen podotknout, že desátky se nikdy neplatily ani v době Starého zákona, ale zásadně přinášely. Nikdy totiž nešlo o peníze , ale o naturálie, z nichž podstatnou část ostatně desátek odvádějící člověk sám se svými příbuznými a hosty snědl před Hospodinem. Diskutovat o tom, zda odvádět desetinu z hrubé nebo čisté mzdy je pak naprosto bezpředmětné, protože se bavíme o čistě lidském výmyslu a ne o Božím nařízení. Domnívám se, že pokud už se je někdo rozhodne zákonicky platit, pak je toto rozhodnutí o jejich výši také jen a jen na něm.

Chtěl jsem doporučit ono pojednání Jirky Doležela, které se věnuje celé historii desátků, ale Písnička už tak učinila, tak mě nezbývá než knížky o Desátcích (byly tuším dvě) Jirky Doležela vřele doporučit. Líbí se mi na nich, že přes celkem drsná odhalení si autor zachovává značnou míru pokory, odstupu i objektivnosti k dané problematice.

Jinak, na počátku své křesťanské \'éry\' jsem si vzal Bibli a vypsal úplně všechny verše a příběhy o desátcích a dospěl je zcela stejným závěrům jako Jirka ve svých knihách. Kdyby snad někdo měl zájem o výpis těchto veršů, mám to tuším někde v souboru *.DOC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu MSN Messenger
oilie



Založen: Jun 22, 2003
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: ne listopad 30, 2003 1:35 pm    Předmět: Citovat

Wollek-díky.nedávno se mi otevřeli oči,a ne desátky jsem si udělala jasný názor,a to že destátky NE.Samozřejmě chci a budu dávat dary jak do církve tak jiným potřebným.Nevím proč to musí být desátky,nakonec proč ne třeba dvacátky?ještě jednou díky za vaše názory.Mám jasno!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger MSN Messenger
wollek



Založen: Mar 07, 2003
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: út prosinec 02, 2003 4:04 pm    Předmět: Citovat

Ollie: jsem opravdu rád, že se Ti otevřely oči. Pán nechť Ti i dále žehná.

všem: Něco jsem k problému, jak vidím desátkové učení, zanechal v této diskuzi:
Dávání v církvi, diskuse, anonymita

A co se mi opravdu líbilo, je následující článek, který pěkně na příkladu ukazuje, co si náš Pán představuje pod pojmem nezjištně a radostně dávat: Umění dávat

Ten opravdu stojí za přečtení. Když si člověk vyslechne klasické desátkové kázání, a pak přečte takový článek, je to kontrast jako den a noc a nemohu za to, že to někdo nevidí.

Mě je opravdu líto zejména nově obrácených nebo hledajících lidí, kteří se pak místo kázání na téma \'Umění dávat\' dozví, že mají \'dobrovolně a ve svobodě\' odevzdávat desetinu svých příjmů pro potřebu místní církve, aby neokrádali Boha.

[ Editace od wollek On Date 02/12/2003 ]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu MSN Messenger
oilie



Založen: Jun 22, 2003
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: so prosinec 27, 2003 4:23 pm    Předmět: Citovat

Jasně,pokud nedám deset procent tak jsem okradla Boha,pokud dám desátky,tak jsem nebyla štědrá,ale pouze jsem Boha neokradla....to je fakt drsný...

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger MSN Messenger
Misa



Založen: Dec 03, 2003
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: po prosinec 29, 2003 2:47 pm    Předmět: Citovat

Souhlasím s tím, že každý by měl platit tolik, kolik chce, nebo kolik může, protože 10% z platu není zrovna málo. Navíc si myslím, že je úplně jedno, jestli ty peníze dáme ve svém sboru, nebo je věnujeme třeba na charitu, misie ... kde jsou často více potřeba. Pán přeci vidí s jakým srdce mu ty peníze odevzdáváme, a tak si myslím, že je určitě lepší, když dáme méně, ale s radostí, že můžeme přispět na Boží dílo, než když dáme \"celých 10% \" vnitřně s tím nesouhlasíme a dáváme je s lítostí v srdci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Yahoo Messenger MSN Messenger
Chilli



Založen: Jan 11, 2004
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: po leden 12, 2004 1:33 pm    Předmět: Citovat

Já dávám pravidelně desátky. Jsem PRO. Nikdy neměla výčitky, že je dávám (nebo přináším), protože Boží ekonomika přeci funguje jasně: Čím víc dám, tím víc dostanu - samožřejmě se správnýma pohnutkama.

[ Editace od Chilli On Date 12/01/2004 ]
_________________
Chilli
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail AOL Instant Messenger Yahoo Messenger
wollek



Založen: Mar 07, 2003
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: ne leden 18, 2004 4:54 pm    Předmět: Citovat

Quote:

On 2004-01-12 13:33, Chilli napsal:
Já dávám pravidelně desátky. Jsem PRO. Nikdy neměla výčitky, že je dávám (nebo přináším), protože Boží ekonomika přeci funguje jasně: Čím víc dám, tím víc dostanu - samožřejmě se správnýma pohnutkama.



Desátky si klidně dávej, milá Chilli a měj v tom svobodu. Nicméně na pojmy ekonomika případně na použití výrazu něco fungujev souvislosti s Bohem, bych byl nesmírně opatrný. Toto nejsou pojmy, které bych znal z Božího slova, ale vyskytují se spíše v knihách různých proroků, kteří sledují všemožné cíle....
Pokoj Tobě
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu MSN Messenger
xxx2



Založen: Feb 07, 2004
Příspěvky: 0
Bydliště: blank

PříspěvekZaslal: ne únor 08, 2004 7:36 am    Předmět: Citovat

Pre mna su desiatky vec, ktorá je medzi mnou a Bohom. Abraham hovori v Genesis 28:22 ....  A zo všetkého, čo mi dáš, ó, Bože, dám ti istotne desatinu.
Bolo to jeho rozhodnutie. Pre mna osobne nie je desiatok ani tak to, co ide na chram a podobne ale dary chudobnym, ale dat tomu, kto to prave potrebuje, misia, krestanske vydavatelstva a tam, kde citim, ze naplnim slovo: Príslovia 3:27,28  Neodopieraj dobrodenie tomu, kto ho potrebuje, ak je v tvojej moci vykonať to. Nevrav svojmu blížnemu: Choď a inokedy príď, zajtra ti dám - ak to máš pri sebe.
Desiatok nie je pre mna presna desatina niecoho, ale tolko kolko je ochotne moje srdce. Aj v tomto je pravdive Bozie Slovo ze najprevratenejsie zo vsetkeho je srdce cloveka. Nepriatel velmi utoci na tuto oblast u kazdeho i u mna. Osobne si velmi vazim kazdeho, kto dava desiatky - ci uz z cisteho alebo hrubeho prijmu alebo dava naturalne desiatky. Ak ma v tom pokoj v srdci a robi to verne vsetka cest. Myslim si, ze Boh posudzuje cloveka v tomto podla postoja srdca a nie podla akehosi zakona a predpisu. Prake Vam hodne pozehnania.


[addsig]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vladik



Založen: May 25, 2004
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: út květen 25, 2004 1:36 pm    Předmět: Citovat

o desátkách toho bylo napsáno opravdu hodně shrnu pouze fakta
1. první desátek dal Abram a pozor!!!! né na základě zákona
Genesis 14:20  Požehnán buď sám Bůh Nejvyšší, jenž ti vydal do rukou tvé protivníky.\" Tehdy mu dal Abram desátek ze všeho.

tehdy žádná zákon o dasátkách nebyl

2. dochází k oddělení desátku pro Hospodina podel zákona
Leviticus 27:30  Všechny desátky země z obilí země a z ovoce stromů budou Hospodinovy; jsou svaté Hospodinu.
31  Jestliže si však někdo přeje vyplatit něco ze svého desátku, přidá pětinu obnosu navíc.
32  Každý desátek ze skotu a bravu, každý desátý kus, který při počítání prochází pod holí, bude svatý Hospodinu.

3. Význam desátků:
Jozue 18:7  Lévijci nebudou mít mezi vámi žádný podíl, jejich dědičným podílem bude Hospodinovo kněžství. A Gád, Rúben a polovice Manasesova kmene dostali své dědičné podíly na východě v Zajordání, jak jim je dal Mojžíš, služebník Hospodinův.\"

to znamená že lévijci a kněží měli žít z těchto desátků

4. co se stalo když izrael neplatil desátky? přestala chrámová služba lidi nebyli vedeni k Bohu


5. Jaký byl postoj Boha k desátkům ve starém zákoně?
Malachiáš 3:8  Smí člověk okrádat Boha? Vy mě okrádáte. Ptáte se: »Jak tě okrádáme?« Na desátcích a na obětech pozdvihování.
9  Jste stiženi kletbou proto, že mě okrádáte, celý ten pronárod!
10  Přinášejte do mých skladů úplné desátky. Až bude ta potrava v mém domě, pak to se mnou zkuste, praví Hospodin zástupů: Neotevřu vám snad nebeské průduchy a nevyleji na vás požehnání? A bude po nedostatku.
11  Kvůli vám se obořím na škůdce, aby vám nekazil plodiny země, abyste na poli neměli neplodnou vinnou révu, praví Hospodin zástupů.

6. Jaký je postoj Boha k desátkům v novém, zákoně? a mají desátky v novém zákoně biblický podklad?
Lukáš 6:38  Dávejte a bude vám dáno; dobrá míra, natlačená, natřesená, vrchovatá vám bude dána do klína. Neboť jakou měrou měříte, takovou Bůh naměří vám.\"
2 Korintským 9:6  Vždyť kdo skoupě rozsévá, bude také skoupě sklízet, a kdo štědře rozsévá, bude také štědře sklízet.

1 Timoteovi 5:17  Starším, kteří svou službu konají dobře, ať se dostane dvojnásobné odměny, zvláště těm, kteří nesou břemeno kázání a vyučování.
2 Korintským 9:7  Každý ať dává podle toho, jak se ve svém srdci předem rozhodl, ne s nechutí ani z donucení; vždyť `radostného dárce miluje Bůh´.

Zde jsme napsal jen pár věcí které ukazují jak si máme počínat. Já desátky dávám a nemám s tím sebemenší problém a podle Božího slovo tak jak rozsévám tam z Božího zaslíbení přijímám. Za 12 let co jsme křestanem tady vyzvávám že jsem neměl nouzi. Dávání desátků nebo darů Vás osvobozuje od spoléhání se na sebe.

Není problém když máte peníze problém je když peníze mají Vás a dokážou změnit Váš charakter k negativním postojům.

Ten kdo nedává desátky by měl přemýšlet nad písněmi které Bohu zpívá, když se třeba zpívá: ...že Ježíši dávám ti vše... a když Duch Boží řekne tak šáhni do peněženky a dej peníze na mé dílo, tak hned se hledá výmluva já nemůžu protože a protože...

Mám pro Vás kteří nechcete dávat jednu osviobozující informaci: do nebe si nikdo z nás z majetku stejně nic nevezme!!!!! Ale to si si vezmeš sebou bud to jak si tě lidé budou pamatovat a to jestli jsi byl ochotného a štedrého srdce.

Vladimír
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wollek



Založen: Mar 07, 2003
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: so květen 29, 2004 8:33 pm    Předmět: Citovat

Ty příklady z nového zákona jsi vzal velmi hopem, ale oni nemluví o desátku, ale o darech a nezjištném (nezákonickém) dávání. Detailně jsme to rozebírali v komentářích u hlavních článků, takže máš-li pocit, že Tvůj výklad desátků je biblický, tak se tam můžeme setkat

Ten kdo nedává desátky by měl přemýšlet nad písněmi které Bohu zpívá, když se třeba zpívá: ...že Ježíši dávám ti vše...

Za prvé: nejsem si jist, zda zrovna toto zpívám. Pokud se ve sboru takové písně zpívají, tak to rozhodně není moje parketa a v životě bych to nezpíval sám od sebe. Nerad opěvuji své skutky, ale skutky Boží....

Za druhé: chceš tím snad říci, že církev a Ježíš Kristus jsou pro Tebe (nebo: téměř) synonyma? To by se asi chtělo vrátit do středověku, kdy desátky museli dávat všichni a to bez ohledu na to, co zpívali, a navíc často trpěli nouzi... Věřím, že v té době bychom si na téma desátků rozuměli mnohem více
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu MSN Messenger
Bany



Založen: May 05, 2003
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: so červenec 10, 2004 10:26 pm    Předmět: Citovat

Opravdu neúnavné téma, objevuje se i v diskusi o nejasných místech nového zákona - Smrt Ananiáše a Zafíry a ¨na mnoha místech v hlavních článcích.
Rozhodně jsem pro dávání. Chce to správné pohnutky a dobře nastavené srdce pro potřeby jednotlivců či sboru či církve jako takové (aktivity). Vždy by mne osobně zajímalo, jak fungují ti, kdo o dávání polemizují, ale to se zřejmě dovím až u Pána.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra granosalis.cz -> Otazníky ve starém zákoně Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Můžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Můžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Můžete hlasovat v tomto fóru.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Stránka vygenerována za: 0.16 sekundy