Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Alexej.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16656, komentáře < 7 dní: 345, komentářů celkem: 430048, adminů: 60, uživatelů: 5253  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 670 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

gregorios777
rosmano
Mikim

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116784832
přístupů od 17. 10. 2001

granosalis.cz :: Zobrazit téma - Jsou charismatické a letniční hnutí jedno ?
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jsou charismatické a letniční hnutí jedno ?

 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra granosalis.cz -> Charismatici vs. tradiční křesťané
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
xvejvodam



Založen: Mar 17, 2003
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: po listopad 10, 2003 2:59 pm    Předmět: Citovat

Uživatel tomas15 je zastáncem tvrzení, že charismatické a letniční hnutí jsou v podstatě jen dva stejné názvy téhož. Jsem přesvědčen, že to tak není a proto jsem jím byl vyzván k napsání článku či k otevření diskusního fóra na toto téma. Rozhodl jsem se učinit obojí.
_________________
<strong>XVEJVODAM - Michal Vejvoda</strong>
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
Ulrich



Založen: Oct 08, 2003
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: po listopad 10, 2003 8:47 pm    Předmět: Citovat

Nemám to moc promyšlené, ale připadá mi, že dělení na charismatiky a letniční moc smysl nemá. Z teologického hlediska je podle mě charismatik a letniční totéž. Snad lze říci, že charismatikům nevadí žít v tradiční cirkvi, zatímco letniční se od tradičních záměrně oddělují.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomas15



Založen: Sep 19, 2003
Příspěvky: 0
Bydliště: blank

PříspěvekZaslal: st listopad 12, 2003 4:42 pm    Předmět: Citovat

tak jsem si o tematu precetl prispevky ostatnich a tu a tam prohodil nejake vlastni myslenky a ted neco systematictejsiho.

1)Myslim si, ze je dobre vzdycky vymezit o cem presne je rec, zda o CR ci celosvetove, ci jak to ci ktere hnuti definujeme kdyz rikame ze jsou stejna ci jina.

2) Obecne, obe hnuti spojuje vira v cinnost Ducha svateho a manifestaci jeho daru v dnesni dobe. Jeden rozdil je mozna v tom, ze letnicni uci, ze krest v Duch sv. je druhou milosti (tedy konretni jednorazovou skutecnosti) zatimco nekteri charismatici veri v manifestaci duchovnich daru bez potreby teto druhe milosti (Nemluvi o krtu v Duchu sv. ale o naplneni/ich atd.)

3) Z nekterych drive zde publikovanych clanku jsem ziskal dojem, ze se snazi vytvorit umely rozdil, ktery implikuje, ze letnicni jsou v pohode, pac maji vlastni denominaci, zatimco charismatici jsou hrozni, protoze se snazi infiltrovat vsechny denominace okolo. V teto souvislosti se zde hodne operovalo s KMS - ta ze takovyto charismaticky trend podporuje a koordinuje. Toto rozdeleni se mi jevi jako zvlast bludne mimojine proto, ze nejvice pocetnou skupinu v KMS tvori sbory AC, tedy letnicni.
Dalsi veci v tomto kontextu je, ze v ramci CB ci BJB se letnicni hnuti sirivalo jiz v prvni polovine 20teho stoleti, ale z ruznych duvodu i v 90tych letech, tedy nedavno. Neni tedy pravda rict, ze letnicni hnuti si hralo vzdycky na svem pisecku a ucedniky z jinych cirkvi neziskavalo. Ostatne, rad bych pripomnel znamou letnicni odpoved na obvineni, ze kradou ovecky z jinych cirkvi: \"Nekrademe, ovecky jdou samy tam, kde dostanou najist\".

4) z tech ostatnich rozdilu jmenovanych xvejvodamem me zaujalo tema \'kam sel Kristus po smrti na krizi a zda v pekle trpel\', myslim si vsak, ze tato pripadna delici cara neni prilis relevantni i proto, ze ono uceni moc nic neimplikuje. Takze jestli charismatici v tomto bodu veri necemu zvlastnimu, v jejich vire ci sborovem zivote se to nijak nepromita. Navic bych rekl, ze to snad ani na osobni rovine nejak zvlast neprozivaji. Reknete mi, prosim, jestli se mylim?
Dalsi zajimavy bod byla vira v probuzeni ci pronasledovani, ale tady si dovolim nesouhlasit, pac jsem vyjmenoval radu letnicnich cirkvi vericich v probuzeni a stejne tak, charismatici v drtive vetsine nepopiraji pronasledovani, prave naopak.

5) Vira v institucionalni spojeni cirkvi. Myslim si, ze charismatici toto uceni nezastavaji. Tedy, veri-li nekteri tomu, ze se cirkve mozna slouci pred 2hym prichodem Pana Jezise, dodavaji, ze jestli se to stane, bude to jakysi Bozi zazrak, cimzto padem se nesnazi vytvorit tuto institucionalni jednotu vlastni aktivitou. Navic, podle meho nazoru, spise veri tomu, ze Prava Cirkev je jedna (vsichni uprimne verici) a ti chodi do ruznych denominaci. Nicmene, tenhle napad je uz u Komenskyho a ten si to patrne taky nevymyslel sam, cili nic novyho.

6) A na zaver metodologicka poznamka. Hovorit o charismatickem hnuti je straslive tezky, protoze uvnitr nej je tech hnuti a nazorovych skupin strasne moc, cili dokazovat jeho pripadne \'hereticke teze\' citacemi nahodne zvolenych autoru, kteri v jednom kazani ci clanku nekde neco placli nikam nevede. Seriozni charakteristika tedy musi vychazet z nejmensiho spolecneho jmenovatele (to na cem se vetsina charismatiku evidentne shodne) a z prohlaseni, ktera maji zasadni vypovedni hodnotu (reprezentuji nejakou vyraznou skupinu, je to prohlaseni a ne citat z rozhovoru atd.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra granosalis.cz -> Charismatici vs. tradiční křesťané Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Můžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Můžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Můžete hlasovat v tomto fóru.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Stránka vygenerována za: 0.15 sekundy