Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Alexej.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16656, komentáře < 7 dní: 321, komentářů celkem: 430024, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 590 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

rosmano
cizinec

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116753325
přístupů od 17. 10. 2001

granosalis.cz :: Zobrazit téma - Desátky ano či ne?
 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Desátky ano či ne?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra granosalis.cz -> Otazníky ve starém zákoně
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
xvejvodam



Založen: Mar 17, 2003
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: čt červenec 15, 2004 7:07 am    Předmět: Citovat

Bany, já jsem si nevšiml, že by tu někdo polemizoval o dávání jako takovém, vždy se mluví o dávání desátků, nechápu jak mezi to můžeš klást rovnítko.
Já desátky nedávám a nemám pocit, že bych kvůli tomu \"fungoval\" hůře než ti co je dávají.
_________________
<strong>XVEJVODAM - Michal Vejvoda</strong>
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
Bany



Založen: May 05, 2003
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: pá červenec 16, 2004 9:07 pm    Předmět: Citovat

S tím fungováním to myslím asi takto (obávám se, že to nepůjde jednou větou). V prvé řadě chci poukázat na přísloví, že i nepřítel Boží se může mít mnohonásobně lépe než křesťan a užívat si bohatství. I křesťan dávající Bohu všechno nemusí nikdy poznat materiální bohatství. Pán Ježíš dokonce řekl, že kolem bude vždy dost chudých. Mám na mysli to, že se všude tisíckrát přetřepává téma desátků ano či ne, každý má jasno, na tomto portálu většina říká ne a každý přikyvuje – ano, je třeba dávat potřebným, tam, kde je třeba. Já se však vždy sám v duchu ptám – dobrá, říkáš, že desátky nebudeš dávat, tvá věc, ale můj problém je v tom (zřejmě proto, že jsem pokladník), že jsem většinu takových právě nikdy neviděl dávat, i když bylo potřeba. Zde samozřejmě narazím na odpor, že do toho mi nic není, to je věc dotyčného a Boha, máme dávat skrytě atd. Nechci se zamotat, proto teď jen skončím tím – ruku na srdce – skutečně dáváš, dle rozhodnutí ze srdce, potřebným atd ??? Pokud ano, nevidím problém, ale pokud ne, je to jen chlácholení sebe sama – dám, až bude třeba a pak nedáš. To může vést k těm zavřeným průduchům z Malachiáše, kdy se můžeš dostat do krize a Bůh neuslyší. Někde v jedné knize jsem četl, že v době světové hospodářské krize (30.léta 19.století) se mnoho lidí ocitlo v nouzi, peníze neměly hodnotu a kdo si chodil půjčovat do církve ? Pouze ti, co nedávali. Je to fakt věc každého před Bohem, ale mne nic nepřesvědčí o tom, že bych měl přispívat¨svému sboru na jeho aktivity ať už si to nazvu desátkem či darem. Já dávám 10 %, tak tomu budu říkat desátek, i když se tady budu stále dozvídat, že desátek je nebiblický. Dávej třeba pětinu, nazývej to třeba pěťákem, bude to také nebiblické, ale požehnané. Chci tady také zmínit, že Bohu můžeme dávat svůj čas, modlitby, skutky jim vedené atd. Stejně se však otázka vždy vrací k penězům.
To není fakt téma na 5 minut a Wollek už v úvodu zmínil můj článek Dávání v církvi, diskuse, anonymita.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
Bany



Založen: May 05, 2003
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: pá červenec 16, 2004 9:12 pm    Předmět: Citovat

Oprava věty:
Je to fakt věc každého před Bohem, ale mne nic nepřesvědčí o tom, že bych měl přispívat¨svému sboru na jeho aktivity ať už si to nazvu desátkem či darem.

za

Je to fakt věc každého před Bohem, ale mne nic nepřesvědčí o tom, že bych NEměl přispívat¨svému sboru na jeho aktivity ať už si to nazvu desátkem či darem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
xvejvodam



Založen: Mar 17, 2003
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: so červenec 17, 2004 10:20 am    Předmět: Citovat

Myslím že nikdo tady nezakazuje dávat desátky. Nebiblické je o nich vyučovat způsobem jakým se děje v mnoha sborech a pomocí lží z nich dělat povinnost.
_________________
<strong>XVEJVODAM - Michal Vejvoda</strong>
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
Bany



Založen: May 05, 2003
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: ne červenec 18, 2004 9:44 pm    Předmět: Citovat

No vidíš a v tom si myslím, že nemáš pravdu. Pokud otázka zní - Desátky ano či ne, pak by musela znít třeba odpověď takto: dávej Bohu co je Boží a \"císaři\" co je císařovo a dej si pozor na to, jak jsi k tomu veden. Samozřejmě, že vyučování o dávání může být dobré i špatné. Já sám některé vyučování \"odsuzuji\" jako nátlak a některé jsou naopak dobré. Je fakt, že vyučování či kázání o penězích se mluví jen několikrát do roka.
Tady mají někteří problém s výší daru, protože se cítí, že okrádají Boha, když nedávají desetinu. Já nevidím problém v tom, že někdo dává méně a nemyslím, že by se někdo musel obviňovat. Já vidím hlavní problém v tom, že někteří o dávání mluví, rádi pak přijmou názory, že vlastně dávat desátky nemusejí, měli by však pomáhat potřebným, ale ve skutečnosti nedají nikomu nic. Tady nemyslím, že někdo někomu zakazuje dávání desátků. Jen si myslím, že dávání jako takové je třeba zvažovat ze všech úhlů a jedním z nich je i přispěvek sboru (tento příjem se bez ohledu na jeho skutečnou výši nazývá desátek, i když mnozí dávají méně). Tady v tom mají mnozí slabiny a \"nevidí\" i tyto potřeby.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
xvejvodam



Založen: Mar 17, 2003
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: po červenec 19, 2004 5:55 am    Předmět: Citovat

Milý Byny,
sám dobře víš, že v některých denominacích (včetně té naší) je o desátku jednoznačně vyučováno, že se jedná o desetinu celého příjmu a že kdo ho nedává okrádá Boha. Zde není žádné místo pro nějakou svobodu dávání ani nějaká možnost dávat míń, naopak je řečeno, že se vlastně ani nejedná o dávání, ale o vracení toho co Bohu patří. Pokud chci být štědrý musím dát víc.
To, že někteří říkají svému příspěvku do sboru \"desátek\" i když nedosahuje procenticky 10% je sice pravda, ale určitě to není oficiálně podporováno (a v určitém smyslu je to obelhávání sebe sama).
Věřím že dávat skutečně nikdo nemusí. Každý má dávat tak jak mu Bůh položí na srdce a myslím, že nikdo nemá právo stanovovat druhému ani dolní ani horní. Pokud mám na srdci, že nedám nic - tak nedám nic. Nakonec peníze nejsou jediný způsob jak konat dobré.
_________________
<strong>XVEJVODAM - Michal Vejvoda</strong>
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
wollek



Založen: Mar 07, 2003
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: po červenec 19, 2004 11:13 am    Předmět: Citovat

\"Buďme tedy i v této oblasti poslušní Božích příkazů a neokrádejme ho. Dejme mu to, co mu patří, tedy desetinu ze svých příjmů.\"

\"Když dám Bohu desátek, nebyl jsem štědrý. Pouze jsem Boha neokradl. Dávám-li více než desátek, projevuji svoji štědrost k Božímu dílu.\"

(zdroj: http://www.apostolskacirkev.cz/view.php?cisloclanku=2003120801)



Představme si teď zcela obecně, že nám někdo nařídí, abychom mu dávali několik stovek nebo tisíc měsíčně, a druhým dechem bychom pak místo poděkování uslyšeli větu, že nejsme štědří...

Ptám se: Bylo by toto chování hodné křesťana?

[ Editace od wollek On Date 19/07/2004 ]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu MSN Messenger
Bany



Založen: May 05, 2003
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: čt červenec 22, 2004 7:41 pm    Předmět: Citovat

Souhlasím s XVEJVODOU a s tím, že v AC se takto vyučuje, znám však i lepší vyučování. Teď jsem zrovna jedno četl v časopise Překročit hranice vydávaném čtvrtletně lifeministries (sbor Církve bez hranic v Hradci Králové). Jde o to vysvětlit lidem, když májí dávat, tak proč a na jaké účely mohou vlastně být jejich prostředky využity. Mne samotného mrzí, když někdo odchází s pocitem, že je na něj činěn tlak. Když lidičci vidí konkrétní potřebu a konkrétní možnost přispěvku, tak dají i více. Není účelem z lidí tahat peníze na \"církev\", koneckonců teď jsem četl další z mnoha svědectví, kdy k začátku významného díla stačí jen málo - chtít v srdci někam vykročit, pak Bůh rozmnožuje i to málo na něco, co přináší i x-násobný užitek. V oblasti dávání je třeba také činit i odvážná osobní rozhodnutí, že i když vážu konec s koncem a přesto jsem ochoten pomáhat třeba i dáváním něco z toho mála, co mám, pak je to požehnáním. Když se vrátím k desátkům, myslím, že je dost lidí, kterým tato suma vůbec nijak neubližuje a tedy mohou táhnout břemeno fungování samotného sboru. Ale jak tu bylo řečeno, nemá to být na úkor toho, že je někdo obviňován lidskými slovy k okrádání Boha.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
xvejvodam



Založen: Mar 17, 2003
Příspěvky: 0
Bydliště: Czech_Republic

PříspěvekZaslal: út srpen 10, 2004 8:16 am    Předmět: Citovat

Ahoj Bany,
jsem rád že si rozumíme, ale co se týká sboru CBH konkrétně v HK mám o jeho praxi ohledně desátků informace které přesně sedí s výše uvedeným tvrzením
_________________
<strong>XVEJVODAM - Michal Vejvoda</strong>
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger Yahoo Messenger MSN Messenger
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Toto fórum je zamknuto, nemůžete zde psát ani upravovat příspěvky!   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra granosalis.cz -> Otazníky ve starém zákoně Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Můžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Můžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Můžete hlasovat v tomto fóru.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Stránka vygenerována za: 0.16 sekundy